VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skleněný sen Vladimíra Žíly v Sanssouci

Karlovy Vary — V době, kdy české sklo plní stránky novin především v souvislosti s krachem celé řady tradičních továren, nabízí Sun Gallery hotelu Sanssouci pohled na ně z úplně jiné stránky.

23.10.2008
SDÍLEJ:

Na nedokončené dílo svého otce navazuje Vladimír Žíla mladší, který ve vlastním studiu Astera pokračuje v tvorbě luxusních solitérů podle otcových návrhů v limitovaných sériích, kde každý kus je bez ohledu na sériové číslo skutečným unikátem.Foto: Jiří Linhart

V pořadí už osmá zdejší výstava seznamuje karlovarskou veřejnost i hosty lázní s tvorbou nedávno zesnulého rytce skla Vladimíra Žíly.

Rozsahem nevelká, ale pečlivě vybraná kolekce skleněných objektů představuje Vladimíra Žílu jako svébytného umělce, který se dokázal prosadit nejenom perfektním zvládnutím řemesla při realizaci návrhů renomovaných sklářských umělců, ale i vlastní volnou tvorbou. Po více než dvaceti letech působení v novoborském Crystalexu, si v roce 1992 otevřel v roce 1992 vlastní ateliér, kde se specializoval na obtížné zakázky pro nejnáročnější klientelu a spolupracoval s tuzemskými a zahraničními výtvarníky a designéry.

„Jeho jméno je nerozlučně spjato s broušeným sklem nejvyšší kvality. Dokázal lépe než kdokoli jiný spojit řemeslné mistrovství, dokonalou znalost mechanických a optických vlastností skla a výtvarnou kultivovanost do harmonického celku. V otázkách kvality nesnášel kompromisy, řemeslnou poctivost a dokonale odvedenou práci pokládal za samozřejmost. Laťka kvality broušeného a lepeného skla, kterou nasadil skutečně vysoko, zůstane pro mnoho řemeslníků a výtvarníků výzvou a svým způsobem i poselstvím o tom, že ve sklářském umění je výtvarná idea od řemesla neoddělitelná,“ hodnotí přínos Vladimíra Žíly přední sklářský odborník a kurátor karlovarské výstavy Jaroslav Polanecký.

Autorské objekty z broušeného a lepeného optického skla, které můžeme vidět v hotelu Sanssouci, zaujímají v Žílově tvorbě zvláštní místo.

„Jejich návrhy vznikaly na základě dlouhodobého zkoumání a hlubokého pochopení optických vlastností skla a hledání technologických limitů jeho broušení a lepení. Výtvarná invence a představivost byly od prvních skic provázeny úvahami o jedinečných vlastnostech optického a barevného skla. S nesmírnou trpělivostí, soustředěním a precizností pak vytvářel složitě strukturované nebo zdánlivě jednoduché objekty, které nabízejí divákovi nepřeberné množství vizuálních podnětů,“ přibližuje tvorbu ´knížete severočeských rytců´ Jaroslav Polanecký.

Výstavu skla Vladimíra Žíly, která má název ´Skleněný sen´ můžete v Sun Gallery hotelu Sanssouci navštívit až do poloviny ledna.

Autor: Jiří Linhart

23.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení