V pořadí už osmá zdejší výstava seznamuje karlovarskou veřejnost i hosty lázní s tvorbou nedávno zesnulého rytce skla Vladimíra Žíly.

Rozsahem nevelká, ale pečlivě vybraná kolekce skleněných objektů představuje Vladimíra Žílu jako svébytného umělce, který se dokázal prosadit nejenom perfektním zvládnutím řemesla při realizaci návrhů renomovaných sklářských umělců, ale i vlastní volnou tvorbou. Po více než dvaceti letech působení v novoborském Crystalexu, si v roce 1992 otevřel v roce 1992 vlastní ateliér, kde se specializoval na obtížné zakázky pro nejnáročnější klientelu a spolupracoval s tuzemskými a zahraničními výtvarníky a designéry.

„Jeho jméno je nerozlučně spjato s broušeným sklem nejvyšší kvality. Dokázal lépe než kdokoli jiný spojit řemeslné mistrovství, dokonalou znalost mechanických a optických vlastností skla a výtvarnou kultivovanost do harmonického celku. V otázkách kvality nesnášel kompromisy, řemeslnou poctivost a dokonale odvedenou práci pokládal za samozřejmost. Laťka kvality broušeného a lepeného skla, kterou nasadil skutečně vysoko, zůstane pro mnoho řemeslníků a výtvarníků výzvou a svým způsobem i poselstvím o tom, že ve sklářském umění je výtvarná idea od řemesla neoddělitelná,“ hodnotí přínos Vladimíra Žíly přední sklářský odborník a kurátor karlovarské výstavy Jaroslav Polanecký.

Autorské objekty z broušeného a lepeného optického skla, které můžeme vidět v hotelu Sanssouci, zaujímají v Žílově tvorbě zvláštní místo.

„Jejich návrhy vznikaly na základě dlouhodobého zkoumání a hlubokého pochopení optických vlastností skla a hledání technologických limitů jeho broušení a lepení. Výtvarná invence a představivost byly od prvních skic provázeny úvahami o jedinečných vlastnostech optického a barevného skla. S nesmírnou trpělivostí, soustředěním a precizností pak vytvářel složitě strukturované nebo zdánlivě jednoduché objekty, které nabízejí divákovi nepřeberné množství vizuálních podnětů,“ přibližuje tvorbu ´knížete severočeských rytců´ Jaroslav Polanecký.

Výstavu skla Vladimíra Žíly, která má název ´Skleněný sen´ můžete v Sun Gallery hotelu Sanssouci navštívit až do poloviny ledna.