Desítky lidí se přišly podívat na zahájení výstavy karlovarského malíře a grafika Petra Strnada, a bylo skutečně co obdivovat. Zanedlouho (31. ledna) čtyřiasedmdesátiletý Petr Strnad, který je širší veřejnosti známý především svými karlovarskými vedutami, se tentokrát představil výběrem svých exlibris.

Tištěné obrázky o rozměrech jen o málo přesahujících velikost poštovní známky vznikly v dobách, kdy knihy byly ještě vzácné a drahé a nalepovaly se do nich jako ochrana před ukradením (exlibris = latinsky z knih). Postupně se z nich vyvinul specifický grafický žánr, kterému se věnovali i nejpřednější z našich grafiků, jako například Mikoláš Aleš, Max Švabinský či z mladších Cyril Bouda.

Dnes už exlibris svou klasickou roli neplní, zato se staly vyhledávaným sběratelským artiklem.

Kolekce vystavená v kavárně krajské knihovny, čítá kolem sta kousků a nechybí na ní ani opravdové raritky. Najdeme zde například exlibris, které Strnad věnoval Miroslavu Horníčkovi v době, kdy tento přední český herec pravidelně hostoval v karlovarském divadle, ale můžeme zde pohledět i do tváře polského komunistického diktátora Wladyslawa Gomulky.

„Já jsem ho samozřejmě nikdy živého neviděl, ale pravidelně jsem se zúčastňoval mezinárodních soutěží v polských Žarach, a tady jsem se musel volky nevolky držet daného tématu,“ vysvětluje zrod dílka, za které dokonce dostal v Polsku cenu, grafik Petr Strnad.