Za svým cílem, být jako ´huťák´ naší jedničkou, jde letos osmatřicetiletý litoměřický rodák Jiří Pačinek s pozoruhodnou přímočarostí preferující praxi před vysedávání ve školních škamnách. Hned jak se na Středním odborném učilišti sklářském v Novém Boru vyučil řemeslu, naskočil rovnýma nohama do praxe. Pracoval nejprve ve sklárně Chřibská a v roce 1992 nastoupil u známé firmy AJETO ve sklářské dílně Petra Novotného, kterého dodnes považuje za jednoho ze svých ´sklářských tátů´. Získané dovednosti a zkušenosti pak rozvíjel na mnoha stážích a sympoziích, např. ve studiu Leona Appelbauma v americkém Rochesteru, mezinárodním festivalu skla Glasstage v německém Zwieselu či Glass Art Society v USA.

Přelomovým v jeho životě a tvorbě byl rok 2008, kdy se Jiří Pačinek rozhodl opustit jistotu stálého zaměstnání, odešel ze sklárny AJETO a založil si v Lindavě vlastní huť. Jako dokonalý řemeslník se stal vyhledávaným realizátorem pro celou řadu světově proslulých umělců, designérů a architektů, jako jsou např. René a Miluše Roubíčkovi, Bořek Šípek, Leon Applebaum, Rony Plesl, Sem Schanzer, Louis Sakalovski, Charles Parriott, Anna Torfs a mnoho dalších.

Ačkoliv se sám za umělce nepovažuje a v neustále zdůrazňuje, že je ´jenom´ řemeslník, jsou mezi znalci a sběrateli skla vyhledávány nejenom jeho realizace pro výše zmíněné hvězdy sklářského nebe, ale i Pačinkova volná tvorba. Ve svém lindavském království, ukrytém ve starobylé roubené chalupě, vytváří pomocí sklářské píšťaly a pár jednoduchých přípravků, například do silné vrstvy poskládaného namočeného novinového papíru, podivuhodná díla. Jeho velkorozměrné, vesměs figurální plastiky, ale i drobnější dekorativní objekty či vysloveně užitkové předměty, jako jsou vázy a mísy, jsou dnes ozdobou řady galerií uměleckého skla a designu a nyní se jimi mohou pokochat i milovníci skla na Karlovarsku.

Výstava Jiřího Pačinka ´Hra se sklem´ bude v Sun Gallery Spa Resortu Sanssouci volně přístupná každodenně až do 15. října.