Až do konce března bude v kavárně Krajské knihovny ve Dvorech k vidění výběr z prací nestora karlovarské fotografie Petra Pohanky. Výstava má název Faktor X/Y a představuje trochu jiné fotografie, než na jaké jsme většinou zvyklí.

Letos čtyřiašedesátiletý jihlavský rodák Petr Pohanka není v oboru žádným nováčkem. K fotografii přičichl už během studia na Vyšší zdravotní škole, kde v roce 1953 absolvoval obor rentgenový laborant, jehož součástí byl i kurs lékařské fotografie. Současně jej ale zajímala i výtvarná fotografie. Ve druhé polovině 50. let založil a vedl fotokroužek při domě kultury v Chomutově, v roce 1957 se stal členem krajského fotoklubu v Teplicích a absolvoval dvouletý kurs výtvarné fotografie u prof. Jána Šmoka. V roce 1960 se stal členem Svazu českých fotografů a v následujícím desetiletí se podílel na řadě výstav doma i v zahraničí.

Konec slibně se rozvíjející kariéry nastal v roce 1972, kdy Petr Pohanka neprozřetelně vystavil ´nevhodnou´ fotografii z oslav 1. máje a byl ´odměněn´ zákazem publikování, a když pak při stěhování do Říčan nešťastně přišel o stovky negativů, na fotografování zanevřel.

Stará láska ovšem nerezaví, a tak se také Petr Pohanka nakonec po třech desítkách let k fotografii vrátil. Svůj ´comeback´ odstartoval rovnou s ´digitálem´ a na výstavě v krajské knihovně se můžeme přesvědčit, k jakým výsledkům se s ním za pár roků dopracoval.

„Je na první pohled patrné, že se nesnaží ukázat fotografovanou skutečnost, ale své vize a představy. Obrazy, které jsou součástí dlouhodobého projektu, jsou především výsledkem práce na počítači, fotoaparát přitom hrál jen malou roli jako zdroj nějakých tvarů a barev, z nichž autor svoje vize vytváří. Záleží pak na každém, aby posoudil, jak na něho tyhle obrazy zapůsobí a co si z nich odnese,“ dává nahlédnout do fotografické ´kuchyně´ Petra Pohanky předseda sokolovského Fotoklubu FOS Ludvík Erdmann.

Pohankův přínos pro fotografii na Karlovarsku vidí Erdmann i v jeho práci organizační: „Když v roce 2003 začal znova fotografovat, stal se členem našeho klubu v Sokolově, neboť ve Varech tehdy žádný fotoklub neexistoval. Za to, že tady už pět let úspěšně funguje Klub přátel fotografie, který založil a dodnes vede, mu patří uznání a dík.“