Narodil se půl roku před smrtí otce, 26. července 1791. Wolfgang Amadeus měl šest dětí, z nichž čtyři zemřely krátce po narození. Zůstal jen Carl Thomas a tento poslední, František Xaver.

Když u něj jeho matka Konstance zjistila mimořádné hudební nadání, poskytla mu výuku u nejlepších učitelů a osobností té doby. Vynikající hudební vzdělání získal u Antonia Salieriho, Josefa Haydna, Johanna Nepomuka Hummela nebo Ludwiga van Beethovena.

Matka se snažila synovi dát vše, co nestačila prožít s otcem. S oblibou mu říkala, a to nejen ona, ale i jeho přátelé – Wolfgangu Amadee.

Stejně jako slavný otec začal komponovat František Xaver již ve velmi raném věku. Svůj první klavírní koncert napsal v roce 1805, kdy mu bylo 14 let. V 17 letech měl František Xaver samostatný koncert ve Vídni. Vedle skladeb otcových hrál i skladbu svoji.

Těšil se přiměřenému uznání jako skladatel i výkonný umělec. Sám se však značně podceňoval a neustále se srovnával se svým otcem. Odstěhoval se do Lvova, kde působil jako klavírista, dirigent a pedagog. Koncertoval ve větších městech, řídil sbor čtyř set amatérských zpěváků, založil Společnost sv. Cecílie a první hudební školu ve Lvově.

V roce 1835 přijel poprvé do Karlových Varů. Na léčení zde byla jeho milenka a obdivovatelka hraběnka Josephine Cavalcabé s dcerou Julií, která byla jeho žákyní.

Po druhé přijel s hraběnkou Cavalcabé do lázeňského města v roce 1844. Tentokráte však na doporučení vídeňských lékařů jako pacient. Rakovina jater byla však v pokročilém stadiu. Přes snahu lázeňských lékařů dr. Hochberga a dr. Mannla tři dny po svých třiapadesátých narozeninách, 29. července 1844 František Xaver v Karlových Varech zemřel. Pohřeb se konal v kapli Ondřejského kostela 1. srpna 1844 ve 21 hodin.

Hraběnka Cavalcabé dala zhotovit náhrobek, na kterém je uvedeno jméno tak, jak jej milovala a oslovovala: Wolfgang Amadeus Mozart. Náhrobek je jediný svého druhu, neboť slavný otec byl bez náhrobku v prosinci 1791 pohřben ve společném hromadném hrobě.

Alois Ježek