Galerie lázeňského hotelu Imperial hostí v červenci pozoruhodnou výstavu pozoruhodného umělce. Výběrem ze své tvorby z posledních let se tu představuje kumštýř vpravdě renesančního formátu, severočeský malíř a grafik Vladimír Šavel junior. Předem nutno říct, že to „junior“ neznamená, že tady vystavuje nějaký kluk. Vladimír Šavel je muž dejme tomu „zralého středního věku“, loni v listopadu oslavil šedesátku. Je ovšem synem stejnojmenného otce a ten junior mu holt zůstal i poté, co se tvorba akademického malíře Vladimíra Šavela staršího v roce 2006 definitivně uzavřela.

Vladimír Šavel junior je umělcem velmi hluboce vzdělaným – po absolutoriu Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti, kde studoval obor monumentální malby, studoval katedru výtvarné výchovy Pedagogické fakulty v Ústí nad Labem i na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, v roce 1989 se habilitoval jako docent v oboru malířství na pedagogické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a v současné době přednáší na Pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci.

Umělecká tvorba Vladimíra Šavela je poměrně rozsáhlá, kromě malby, která je v jeho díle dominantní, se věnuje i grafice. Známá jsou jeho exlibris, za která dostal ocenění na výstavách v polské Rawiczi, litevském Vilniusu a nizozemském Haagu. Svými pracemi je zastoupen v četných soukromých i veřejných sbírkách po celém světě a seznam výstav, samostatných i skupinových, na kterých měl účast, má hodně víc než dvě stovky položek.

Pro Karlovy Vary, kde se představuje vůbec poprvé, připravil Vladimír Šavel soubor obrazů a kreseb s názvem „Zatáčky smrti“. Kdo čeká cosi bůhvíjak morbidního nebo nedejbůh výtvarně zpracovaný přehled autohavárií, bude ovšem zklamaný. Nepřehlédnutelnou dominantou sálu jsou sice velkoformátové monochromní kresby se hřbitovními motivy, ty jsou ale bohatě „vyváženy“ zářivě barevnými obrazy andělů. A opět zde nejde o klasické serafíny s holými prdelkami, nýbrž o sličné mladé ženy, kterým průsvitné šatečky sotva skrývají vyzývavé vnady.

Výstava, která navzdory názvu neděsí, ale spíš potěší, je v Galerii Imperial volně přístupná nepřetržitě ve dne i v noci až do 1. srpna.