Muzikanti ze Základní umělecké školy ve Šmeralově ulici ten den odehrají hned tři koncerty s hosty z kolébky jazzu.

“Do Varů přijede špičková univerzitní jazzová kapela Elmhurst College Jazz Band z Chicaga a hrát bude s naším školním orchestrem BB Gringos,“ prozradil pedagog ZŠ a ZUŠ Šmeralova Jindřich Volf. „Dopoledne se uskuteční dva koncerty pro naše žáky v aule školy, večerní koncert pro veřejnost se odehraje od 19.30 v sále na Husovce.“

Elmhurst, odkud hosté z Ameriky pocházejí, je univerzitní město ležící několik desítek kilometrů od centra Chicaga v obrovské aglomeraci, která pokračuje ještě mnoho kilometrů, asi jako kdyby byla zastavěná celá oblast mezi Karlovými Vary a Plzní. Pro tamní kapelu je výlet do Čech jedním z každoročních zájezdů do ciziny a vítanou příležitostí zahrát si s jazzmany odjinud.

Elmhurst College Jazz Band přitom předchází docela slušná pověst. „Je to jeden z mnoha uměleckých souborů, které na Elmhurstské univerzitě existují. Jejich pan kapelník Dag Beach má cenu Awards, což je ve světě uznávaná prestižní americká cena, takže to nebude žádné ořezávátko,“ přibližuje kvality hostů Volf.

Samotné koncerty budou vypadat tak, že první třetinu bude hrát BB Gringos jako předskokan moderní jazz a zbývající dvě třetiny budou patřit Američanům, kteří hrají jak tradiční swing, tak moderní jazz. „Žádnou společnou skladbu ale zřejmě hrát nebudeme, protože nebudeme mít čas ji nazkoušet. Oni přijedou ve čtvrtek ráno a hned jdeme na věc, a večer po Husovce zase okamžitě odjíždějí,“ vysvětluje Jindřich Volf.