Tanec není jen zábavou na diskotéky či plesy, ale pokud se člověk začne této aktivitě věnovat naplno, může se pro něj stát i životním posláním. Důkazem je studentka karlovarského Prvního českého gymnázia Lenka Návorková. Tato Karlovaračka už své taneční umění předvedla v řadě zemí světa a dosáhla i mnohých úspěchů.

Jak a kdy jsi s tancem začala? Kdo tě k němu vlastně přivedl?
Začala jsem ve třech letech v tanečním kroužku v Karlových Varech. Vedla ho má paní učitelka ze školky, takže hnedka po školce mě brala s sebou. Takže mě k němu přivedla ona a samozřejmě na tom má zásluhu maminka.

Věnuješ se latinským tancům. Proč sis vybrala právě je? Nelákalo tě dělat jiný druh tanců? Jestli ano, tak proč se jim nevěnuješ?
Dříve jsem dělala balet a tančila i standardní tance (klasické - waltz, tango, valčík, slowfoxtrot, quickstep). Těm se již nevěnuji, protože už není tolik času, jako bývalo. Jinak každý pátek máme u nás v tanečním klubu pohybovou přípravu s předním českým trenérem a choreografem (mj. také jeden z trenérů české krasobruslařské špičky), se kterým se také věnujeme jiným stylům, jako je hip hop, jazz, moderna, house a jiné. Také máme jednou za čas baletní průpravu s profesorem konzervatoře a máme možnost flamenga.

U tanečnic je vždy problém s hledáním vhodného tanečního partnera. Jak je to u tebe? S kolika jsi už tančila? Proč myslíš, že kluci nemají o tanec zájem – nebo to tak není?
To je pravda. V nižších kategoriích je to s partnery ještě docela dobré, ale v taneční špičce je to opravdu velký problém. Není divu, že se potom setkáte v zahraničí, ale i u nás, se smíšenými páry, kdy je třeba partner Rus a partnerka Češka. V zahraničí je ale tohle docela běžné. Kuba je celkově můj třetí taneční partner. To, že partnera není snadné najít, ukazuje i fakt, že je z Českých Budějovic. Proč kluci o tanec nemají zájem, je těžká otázka. Nejsem kluk, takže to nedokážu až tak moc zhodnotit. Vím ale, že si spousta lidí myslí, že v tancování jsou jen samí gayové, ale to není vůbec pravda. Nebo si dělají legraci z toho, jak jsou učesaní a jaké mají oblečení, mluvím tedy hlavně o latině, ale to k tomu prostě patří, takový je světový trend v tancování. S těmito názory se docela často setkávám, ale lidé se často mýlí, protože do toho tolik nevidí.

Máš za sebou řadu soutěží a úspěchů. Kterých si nejvíc ceníš?
Cením si každého úspěchu, protože za každým se skrývá spousta dřiny a potu. Ale nejvíce asi 1. místa na mistrovství České republiky 2008 (kategorie mládež), potom určitě 21. místa na mistrovství světa 2008, dále je to určitě také vítězství mezinárodní soutěže Prague Open 2007 v kategorii mládež, určitě také ještě z kategorie junioři (14-15 let) 12. místa na soutěži International v Londýně (jedna z největších světových soutěží). Je toho více než dost.

Jaké jsou tréninky? Musíš se udržovat v kondici například zdravou stravou nebo běháním?
Trénujeme čtyřikrát až pětkrát týdně. Chtěli bychom i více, ale to v naší situaci moc nejde. V klubu máme společné hodiny tzv. semináře, poté, jak jsem se již zmínila, různé pohybové průpravy, svůj vlastní trénink a také trénujeme individuálně s našimi trenéry jak v Praze, tak i v Ostravě nebo v zahraničí (Anglie, Německo). Samozřejmě, že strava je také důležitá. Musíme se starat o naše kosti, klouby a podobně. Jinak se v jídle neomezuji. Samozřejmě, že je důležité, abychom se udržovali v kondici a měli fyzičku. V Praze s naším trenérem běháme, doma mám rotoped, dobré je také skákání přes švihadlo a důležité je posilovat svaly, občas si také zajdu na power jógu. Řekla bych, že stejně důležitá jako fyzická příprava je i ta psychická. Pokud není člověk v klidu, nemůže předvést vše a je neustále „svázaný“. Problémy si na parket nenoste.

Jak zvládáš při tolika soutěžích studovat? Plánuješ po ukončení gymnázia studovat nějakou školu spojenou s tancováním? Uvažuješ o tom, že by ses tanci věnovala profesionálně?
Zvládnout se to dá, ale rozhodně ne na samé jedničky. Ve škole však problémy nemám. Určitě bych se tanci chtěla věnovat v budoucnu profesionálně i jako aktivní tanečník, tak později jako trenér a porotce. Vysoké nebo umělecké taneční školy jsou většinou zaměřeny na balet nebo na modernu a podobně, takže s latinou tam moc neuspějete. Chtěla bych určitě zkusit Fakultu tělovýchovy a sportu v Praze, kde je i obor sportovní trenér, ale také bych chtěla studovat a věnovat se cizím jazykům.

Co bys poradila holkám, které sní o tom, že začnou tancovat? Jak mají začít? Je lepší nejdřív třeba zkusit trénovat doma a pak se teprve někam přihlásit?
Když o tom sní, tak ať začnou Hlavně se nebát někam přihlásit. Myslím si, že tohle je u každého individuální, ale nebát se udělat první krok, protože to stojí za to.

Zvládáš kromě latinských tanců i jiné? Které to jsou? Chodila jsi například do tanečních, nebo to plánuješ?
Jak už jsem se zmínila, snažím se o flamengo, máme nějaké základy baletu a stylů moderního tance. Do tanečních jsem nechodila, protože bych to časově nezvládala, trénink byl daleko přednější.

Když zrovna netrénuješ a nesoutěžíš jdeš si zatancovat někam na diskotéku, nebo raději odpočíváš?
Když netrénuji nebo nesoutěžím, tak jsem většinou ve škole nebo odpočívám. K odpočinku využívám každou minutku, protože jich je hodně málo, ale samozřejmě se nebráním někam s kamarády zajít, ale to je většinou vzhledem k mému vytížení jen opravdu zřídka. Dávám spíš přednost kinu nebo kavárně.

Jakou hudbu ráda posloucháš? Přemýšlíš třeba při poslechu muziky, jak by se na skladbu tancovalo?
To určitě přemýšlím, tanec mám pořád v hlavě. Samozřejmě nejradši mám latinskoamerickou, to už je taková malá profesionální deformace. Jinak mám ráda moderní hudbu, poslouchám jak české, tak i zahraniční interprety. Mám ráda R´n´B.

Jaké máš mimo tance jiné záliby? Zbývá na ně ještě čas?
Tak určitě to jsou i ostatní sporty, jako je plavání a jízda na kole, pak to je spánek, naše dvě kočky, a ráda se dívám na filmy a poslouchám hudbu, to mi vždycky zvedne náladu.

Co tě s partnerem v dohledné době čeká za soutěže?
10. května je to mistrovství ČR družstev (družstvo tvoří čtyři taneční páry ze stejného tanečního klubu), potom to jsou taneční ligy, 22. května letošního roku odlétáme na týden na nejprestižnější soutěž světa do anglického Blackpoolu, v červnu a o prázdninách nás čekají zahraniční soutěže například v Itálii a Německu a samozřejmě léto je ve znamení tanečních soustředění, takže mě čeká stále více práce.