Sbírku začala budovat v roce 1970 a po dvaceti letech mohla hrdě prohlásit: „Mám všechny!“ Její knihovnu tak nyní zdobí 155 knih moravské autorky románů pro ženy.

„Řekla jsem si, že nenechám její dílo zapadnout. Shánět první vydání ovšem nebylo nikterak jednoduché. Dala jsem si inzerát do novin, a tak knihu po knize dávala sbírku dohromady,“ líčí peripetie vzniku unikátního souboru knih Spazierová.

Kvůli svému koníčku se stala i členkou Klubu sběratelů kuriozit. „Počítala jsem, že bych mohla sehnat nějaké knihy přes členy klubu, ale bohužel mi nabízeli pouze ty, které už jsem měla,“ doplňuje.

Marii Spazierové nejenže učarovala poetika knih Vlasty Javořické, ale sám život autorky, která tvořila v letech 1915 až 1944. „Jsem stále v kontaktu s jejími dcerami, které žijí v zámoří,“ říká sběratelka.

Její dílo stojí i za tím, že mohou v současné době vycházet knihy Javořické. „Obracejí se na mě vydavatelé, kteří si knihy půjčují, aby podle nich připravili reedici. Nikdo totiž nemá všechna první vydání, dokonce ani potomci Vlasty Javořické ne,“ dodává Marie Spazierová, které v nejbližší době vyjde kniha mapující život a dílo takřka pozapomenuté autorky románů pro ženy.