Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Symfonici zahrají skladby starých mistrů

Karlovy Vary – Karlovarský symfonický orchestr zahraje v pátek od 19.30 hodin v Lázních III.

10.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv KSO

V koncertní síni Antonína Dvořáka zazní Malá noční hudba Wolfganga Amadea Mozarta, Symfonie č. 73 D dur „La chasse“ Josepha Haydna a Čtvero ročních dob, op. 8 Antonia Vivaldiho. Na housle zahraje koncertní mistr Vladislav Liněckij, absolvent Gněsinova institutu v Moskvě. Diriguje Martin Peschík.

Sedmnácté a osmnácté století bylo obdobím, které se v hudbě ubíralo nejen k povznesení a rozkvětu opery, ale i k větší rozmanitosti instrumentálních forem. Velký podíl na tom mělo zvukové zdokonalování hudebních nástrojů a jejich výrobci - rody Amatiů, Guarneriů a Stradivariů, jejichž nástroje dodnes uchvacují interprety i posluchače.

Antonio Vivaldi (1675–1741) byl synem houslisty z kůru sv. Marka v Benátkách. Záhy odešel do Německa, ale vrátil se do Benátek, kde se stal zprvu koncertním mistrem a sbormistrem v dívčím sirotčinci. Napsal 28 oper, kantáty, moteta, řadu komorních a orchestrálních děl. Housle byly nejvlastnějším nástrojem italského mistra. Jeho slávu a popularitu nešířila jen vysoká úroveň interpretace vlastních skladeb, ale také všechny technické novoty a zvláštnosti. Svým skladbám dával originální názvy, jako například Neklid, Podezření, Odpočinek, Noc, Spánek. Nejslavnější z těchto skladeb soustředil do sbírky 12 koncertů. Obdivovanými a publikem vyhledávanými se staly zejména první čtyři, nazvané Čtvero ročních dob. Je to vlastně oslava přírody a života lidí v ní.

Od Vivaldiho, jen o pár desítek let později, přišla doba vrcholu klasicismu a s ní život a dílo Josepha Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta. Feudální panstvo 18. století v nádheře a přepychu, jimiž se obklopovalo, vyhradilo hodně místa a času zábavě a kulturním požitkům. Barokní paláce, zámky i chrámy se tak staly stánky hudebního umění. Za vznik mnoha drobných skladeb můžeme děkovat náhodě, která byla způsobena objednávkou. Serenády a divertimenta byly vyhledávaným číslem pro večerní, nebo dokonce noční koncerty, jež za letního času zaznívaly v nádherných zahradách.

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) vytvořil v tomto oboru malých rokokových hudebních forem nesmrtelná díla. Nejpopulárnější z nich – Malá noční hudba – vznikla v srpnu 1787, jen několik týdnů před Mozartovým památným odjezdem do Prahy. Ač přicházel čas jeho vrcholného zrání, kmitla se Malá noční hudba, rozkošná a nenáročná skladba na nebi Mozartova génia, jako drobná epizodka. Ve Vídni v některém z půvabných letohrádků zazněla na sklonku srpna 1787 Malá noční hudba poprvé.

Za padesát let své skladatelské činnosti napsal Joseph Haydn (1732–1809) více než sto symfonií. V sedmdesátých letech 18. století se setkává s významnými dramatickými díly, zejména Shakespearovými, a k mnohým komponuje hudbu. V roce 1780 komponoval operu La fedelta premianta (Odměněná věrnost). Ke třetímu dějství napsal předehru, která znázorňovala hon lovců. O rok později přikomponoval k předehře ještě tři části a vznikla symfonie nazývaná „La chasse“, Lovecká. Ve finále poslední věty, kdy zazní fanfára rohů a hobojů, můžeme sledovat celou loveckou epizodu. Plížící se kroky, stupňované pasáže, až po ustrnutí. Jako by dopadla rána na štvané zvíře. V závěru se rozjásá vstupní melodie, radostně a živelně znějí lovecké motivy.

(aj)

10.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Snímky z míst hromadných dopravních nehod.
4

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení