Instalaci sklárny Moser naleznete v Superstudiu v pravém křídle Průmyslového paláce vedle tiskového centra na ochozech haly. Vystaveno je na dvacet děl originální kolekce „Design Moser 2015", jejichž autory je osm předních českých výtvarníků.

Moserovská sklovina se svými jedinečnými barvami nabídla tvůrcům nepřeberné možnosti k vytvoření nevšedních děl moderního designu. K vidění je například monumentální ručně broušená a lepená váza dvou barevných kombinací MOST nebo set dvou váz a mísy STONES s jemnou kombinací zelených, modrých a fialových barevných tónů, jejichž autorem je Lukáš Jabůrek. „Setkávání" měkkých a tvrdých tvarů popisuje Milan Knížák, autor vázy SOFTHARD, jako antagonismus vnášející do interiéru potřebné napětí. Pro vázu STROM nalezl inspiraci ve svém okolí, do kterého však vnesl svůj obvyklý tvarový protest. Také další výtvarníci Libor Doležal, Kateřina Doušová, studio IRDS (Ingrid Račková a David Suchopárek) a Jiří Šuhájek představují díla živého soudobého designu.

Mistrovskými uměleckými díly, která žádná jiná sklárna na světě neovládá a můžete je vidět pouze v Moseru, jsou zlatem, platinou a barevnými emaily ručně malované vázy a poháry. Na Designbloku jsou vystaveny dvě vázy vytvořené podle moserovských vzorů poloviny 19. století monumentální, 94 cm vysoká váza „Christine" a 68 cm vysoká váza „Menuet".

Autorem řemeslně a umělecky náročné malby je sklářský výtvarník a malíř Jan Janecký. Na zmíněných vázách pracoval několik měsíců. Samotné znovuzrození sto padesát let starých technik ručního malování představovalo nespočet hodin v malířské dílně takřka pět let.

Znamením sklářského cechu je vodorovně položená osmička a kříž. Tyto znaky symbolizují nekonečné možnosti sklářské tvorby a víru ve sklářské řemeslo. Všechna vystavená díla, ať již soudobého nebo klasického designu, jsou skutečnými majstrštyky a jejich tvůrci právem patří mezi mistry cechu sklářského.

Přehlídka „Designblok 2015" v Průmyslovém paláci na výstavišti v Holešovicích potrvá do 27. října. Otevřeno je 10.00 21.00, út 27.10. 10.00 17.00.