Vedle Mexika v kraji letos zahrají hosté až z Číny a pravidelným návštěvníkům jistě známý soubor z Nového Zélandu, který bude na festivalu účinkovat již potřetí. S ním dorazí i šaman, za kterým cestuje i jeho fanklub fanynek z celé republiky. Návštěvníci se mohou těšit i na vystoupení osmi souborů ze všech koutů Čech a Moravy.

Dvacátý Karlovarský folklorní festival probíhá od 1. do 6. září, a to nejen v Karlových Varech a v Mariánských Lázních, ale také ve Františkových Lázních, Jáchymově, Ostrově, Lokti či Bečově nad Teplou.

Organizace akce s mezinárodní účastí ale někdy není jen tak a občas je pozvat soubory. „Letos jsme například zvali soubory i z ruské Sibiře, Konga či Indie. Kvůli problémům s vízem, politické situaci nebo financím to však někdy neklapne," vysvětlila Eva Hanková, umělecká vedoucí archivu souboru Dyleň.

Přesto letos nebudou návštěvníci festivalu o nic ochuzeni.

Sobota už roztančí celé město. Lidové muziky budou k potkání na kolonádách, v Becherově vile, před Thermalem, hlavní poštou či Puppem. V 16:00 projde městem slavnostní krojovaný průvod a festival pak vyvrcholí v 19:30 ve Velkém sále hotelu Thermal, kde se představí všechny zúčastněné soubory s tím nejlepším, co ve svém repertoáru mají.

V neděli 6. září mohou všichni přijít od 9:30 posnídat se soubory na Tržní kolonádu a vychutnat si jejich poslední vystoupení. Od 12:30 pak bude v loketském amfiteátru probíhat Folklorní stezka, která nabídne zábavu i ponaučení těm nejmenším fanouškům folkloru, a ve 14:30 začne Mezinárodní folklorní odpoledne, kde se všichni rozloučí s dvacátým ročníkem Karlovarského folklorního festivalu.

„Upomínkové předměty, tradiční pokrmy nebo umělecké výrobky si budou moci návštěvníci nakoupit od středy 2. září na Jarmarku lidových řemesel před hotelem Thermal a hlavní poštou v Karlových Varech nebo od pátku 4. září na Podzimních porcelánových slavnostech u Grandhotelu Pupp," dodala Lucie Josefa Lamačová z oddělení pro styk s médii souboru Dyleň.