Vánoční koncert Souboru písní a tanců Dyleň s názvem Vánoce s Dylení se uskutečnil v sobotu v Karlovarském městském divadle. Představily se na něm všechny složky tohoto folklorního souboru, což znamená, že se na pódiu vystřídalo kolem osmdesáti účinkujících.

O vystoupení v divadle byl veliký zájem, ale ani ti, kteří sháněli lístky přímo před koncertem, nepřišli zkrátka. Místa se našla na galerii.

První část vystoupení patřila dětem. Holoubátka, Blešky a Dětský folklorní soubor Dyleň si pro diváky připravily předvánoční lidové zvyky, tance a koledy. Druhá polovina pořadu byla v režii dospělého Souboru písní a tanců Dyleň, který divákům ukázal, jak se kdysi asi slavily Vánoce pod Krušnými horami. Zazněly známé i méně známé vánoční koledy, pranostiky, diváci se dozvěděli, co se jedlo ke štědrovečerní večeři v Podkrušnohoří, tanečníci předvedli řadu lidových zvyků a to vše za doprovodu lidové muziky.

Vánoční pořad doprovodil slovem historik Stanislav Burachovič, který připomněl a vysvětlil už dávno zapomenuté lidové zvyky na Karlovarsku. Všichni účinkující, malí i ti odrostlejší, a také ti, kteří se podíleli na přípravě tohoto vystoupení, si bouřlivý potlesk na závěr vystoupení skutečně zasloužili. Vánoční vystoupení se skutečně povedlo a snad všichni diváci odcházeli mile předvánočně naladěni.

A novoroční vzkaz od Souboru písní a tanců Dyleň pro čtenáře Deníku: „Aby vám to v novém roce vždycky dobře šlo.“

Soubor písní a tanců Dyleň vystoupí ještě tuto sobotu od 16 hodin v kostele na Andělské Hoře.

Dagmar Svobodová