Souleymane Cissé se narodil v Mali, studoval v Dakaru a v Moskvě, aby se poté vrátil domů a začal točit filmy. Nejdříve dokumentární, v roce 1972 natočil první maliský hraný film Pět dnů v životě, svůj celovečerní debut Dívka dokončil v roce 1975. Do Cannes ho však dovedl až podmanivý a filozofický snímek Světlo, natočený v koprodukci Mali, Burkiny Faso, Francie a Německa, aby si odsud odvezl Cenu poroty.

Světlo je vyprávěním iniciační cesty mladíka za mystickým poznáním, která odděluje dětství od dospělosti. Hlavní hrdina mladý Nianankoro se seznamuje s veškerým věděním svého lidu Bambara a se silami Koro, jejichž moc by měl přijmout. Nadutý otec mu vztekle odmítá předat tyto znalosti. Nemůže přenést přes srdce, že by se mu syn mohl vyrovnat. Události tak nevyhnutelně vedou životy obou mužů ke klíčovémustřetu. Nianankoro má hledat svého strýce, který vlastní kouzelný talisman Křídlo Korê. Mladík ho potřebuje, aby se mohl s otcem utkat. Před rozloučením mu matka daruje Oko, které patří ke kouzelnému Křídlu. Nianankoro se vydává na dlouhou iniciační cestu, během níž se dostane z nebezpečných situací díky své kouzelné moci. Když jej fulbský král poprosí, aby zkusil léčit neplodnost jeho ženy, Nianankoro podlehne její kráse. Král Fulbů přesto nechá Nianankora odejít i s ženou, která otěhotní. Mladík nalezne strýce a dostane od něj Křídlo Korê. Obdařen jeho mocí se může utkat s otcem. V souboji oba zmizí v záři světla, ze kterého vzniká nový svět.

Zatímco Cissého obrazotvornost zahrnuje celý vesmír, on sám směřuje k intimitě a jeho sympatie jsou čistě osobní: „Film je příběhem herců, vypovídá o našem setkání, o tom, jak jsem jim pomáhal uchopit jejich role, o tom, co z nich vytvořili. Na začátku to nebyli profesionálové. Většina z nich neuměla číst, musel jsem jim vysvětlit každou nuanci, každou řádku. S každým hercem tak začal nový příběh.“

Působivost Světla vychází nejen ze síly jeho obrazů, ale také z divákovy představivosti a účasti na osudech hrdinů, jejich společenských a dramatických vztazích, které prožívají.

Film Světlo, který je považován za nejkrásnější film v dějinách africké kinematografie, uvádí dnešní filmový klub od 19.30 hodin v karlovarském kině Drahomíra.

(fk)