Filmový svátek dává lázeňské město definitivně do pohybu. Včera v devět hodin se otevřely festivalové pokladny a uspokojily několik stovek nadšenců dychtících po lístcích. První z nich zde postávali již od šesté hodiny ranní, aby měli jistotu, že se na ně dostane a akreditují se na vybrané filmy. „Jedna paní prý vstávala ve tři hodiny a čekala zde od čtyř," řekla o vstupenkovém nadšení asistentka produkce Eliška Haerová a dodala: „Lidé, kteří zde byli ráno první, si kupovali i několik desítek lístků. Většina z nich je dobře připravena, mají vybrané filmy napsané na papírku nebo zaškrtané v programu. Jen málo návštěvníků improvizuje nebo dá na doporučení pokladních."

Ve frontách bylo vidět i od pohledu ostřílené zkušené filmové fajnšmekry. Třeba Juliana Slivoňová, která studuje FAMU a do Varů ji žene i profesní zájem o kvalitní snímky, komentuje stání u pokladen: „Jsem zde již pojedenácté, z Prahy jsme se sestrou vyrážely v půl osmé ráno a máme zkušenost, že i když dorazíme kolem poledne k pokladnám, na vybrané filmy se v pohodě dostaneme a alespoň zde neprostojíme půl dne." Její sestra Klára dodává: „Jelikož jsme přijely na úplně celý festivalový týden, atmosféru nasajeme dostatečně i ve městě, ve stanovém městečku, kde tradičně bydlíme, a také na doprovodných kulturních akcích. Spíše než tlačenice u červeného koberce nás láká posezení v parku, odpočinek a máme v plánu stihnout co nejvíce filmů denně, takže se snažíme, aby jednotlivá představení dobře navazovala. Už několikátý rok nás ale mrzí, že organizátoři zrušili promítání závěrečného filmu na rozloučenou s baťůžkáři."

Kromě zkušených návštěvníků, kteří se vracejí i poněkolikáté, čekali ráno u pokladen také „fesťákoví začátečníci". Lukáš Dudek z Chebu dorazil na filmový festival poprvé, přesvědčili jej kamarádi a nakonec jej také vyslali koupit akreditace a lístky pro celou partu. Čekáním strávil přibližně dvě hodiny a s nákupem byl spokojený: „Na projekce půjdeme jen teď o víkendu, ale podařilo se mi koupit lístky na filmy Cesta do Říma a Nebeští Nomádi, na které jsme chtěli hlavně, tak mám radost. Jediné, co je škoda, že nejsou posíleny večerní a noční vlakové spoje do Chebu, takže budeme limitovaní jízdním řádem a nemůžeme zůstat na pozdější akce. Ale tak snad se alespoň vejdu do svého naplánovaného rozpočtu dva tisíce korun na festivalový víkend."

Se spuštěním prodejních míst se rozjel i stánek s informacemi, který najdeme vedle pokladen v přízemí hotelu Thermal. Zmatení nebo zvídaví filmoví fanoušci zde zjistí všechno potřebné denně od osmi hodin ráno do půlnoci. Nejčastěji padají dotazy, kde návštěvníci najdou nejbližší toalety nebo kolik stojí lístky na jednotlivé filmy. Hodně lidí se také chce dostat na zahajovací film či na slavnostní zahajovací ceremoniál. To ale není možné, protože tato část programu je pouze pro pozvané. Návštěvníci festivalu si také berou na informacích mapky a průvodce, aby si mezi promítáním vychutnali i lázeňské město. Ptají se na jednotlivé promítací sály, na půjčovny kol a zajímá je rovněž, kde je možnost se dobře najíst. Můžou zde zjistit také informace o spojích festivalové dopravy. Častý je také dotaz, kdy a kde půjde spatřit herecké taháky letošního ročníku Richarda Gera a Jamieho Dornana.

Oproti loňskému ročníku se délka fronty ani složení čekajících návštěvníků nijak nezměnily, stále byli zastoupení jak Varáci, tak lidé z větší dálky, vracející se baťůžkáři nebo jednorázoví návštěvníci.

(new, swo)