VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orchestr Grandhotelu Pupp a Labitzký

Karlovy Vary – Ano, vážení Karlovaráci, přátelé českého a karlovarského krále valčíku Josefa Labitzkého.

14.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jakub Jiskra

Teprve činorodými aktivitami Orchestru Puppu bylo možné pravidelně od roku 1995 slyšet zapomenuté taneční skladby obou slavných krásensko-bečovsko- karlovarských kapelníků a skladatelů – otce Josefa (1802-1881) a syna Augusta (1832-1903) Labitzkých.

Zcela výjimečnými příležitostmi pak jsou od roku 2002 (200. jubileum) tzv. „Labitzkého víkendy“ s desítkami novodobých premiér. Labitzkého valčíky a polky byly donedávna také dramaturgicky „povinnou“ součástí oblíbených programů „straussovských“ koncertů v Lázních III. Tyto koncerty salonního orchestru obohacovaly kulturní nabídku lázeňským hostům i příznivcům Labitzkého odkazu.

Bohužel tomu tak bylo jen do generální opravy Dvořákova sálu v roce 2005, kdy následně došlo od nájemců budovy (kladenské firmy VESO) k enormnímu zdražení služeb, nájmu a úbytku sedadel. Tedy k nastavení podmínek, které žádný pořadatel není schopen překonat, a proto se v tomto kdysi významném koncertně- restauračním sále historických Lázní III, kromě týdenního koncertu KSO, dnes nic podobného nekoná. Nepomáhají ani intervence a žádosti o slevu, o grant. „Zakopal se zde pes, možná, že sedí i nějaká žába na prameni.“

Orchestr GH Pupp od té doby vystoupil – kromě silně deficitních Labitzkého víkendů (v Puppu, v Poštovním dvoře) v Karlových Varech veřejně pouze dvakrát, vždy na Mlýnské kolonádě při tzv. Kulturním létu, pořádaném magistrátem města. Naposledy v roce 2006. O to radostněji zahraje v okolí – v Sokolově, Klášterci, Ostrově, Kadani, nejvstřícněji pak v Labitzkého rodišti Krásnu nebo v Bečově, kde Labitzký vyrůstal.

A podruhé bohužel: výjimečná existence tohoto „nostalgického“ orchestru, a s ním od roku 2007 spojené „Společnosti přátel J. Labitzkého“, je v poslední době trnem v oku některým představitelům města. Ze sporadických aktivit orchestru usuzují, že dochází ke konfliktu zájmů a konkurenčních tlaků vůči KSO (?), že se zde zneužívají k privátním aktivitám hudebníci a nástroje KSO, a podobně. Že to je blbost a krátkozrakost? Polemizujte s technokraty, kterým je archeologie důležitější nad současnost. Viz od ledna veřejné dopisy pana náměstka Keřky a slečny náměstkyně Laubeové na webu města (www.mmkv.cz). Možná dobrý námět příspěvku pro podzimní Nejdlův historický seminář.

Orchestr GH Pupp nostalgicky „slaví“ v tomto roce 15 let toho jména. Ptám se proto v jeho zastoupení: „Má vůbec smysl ucházet se s žádostí o grant města pro Labitzkého koncerty, zejména již minulý rok do světa strausovských společností vyhlášený víkend „Josef Labitzký a Karlovy Vary 2011?“

Bohumír Hájek, dirigent orchestru

14.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Místo zón rezervace. UNESCO chrání lázeňský trojúhelník

Baarová měla oči mandlové a Mandlová barové.

Jak by vypadaly rozhovory mezi Baarovou a Mandlovou?

Roháči a ZUŠ Choir Melodie zazpívají koledy v Pluhově domě

Horní Slavkov – I v letošním roce zahrají Roháči na „Pluháči“. Jeden ze svých vánočních koncertů odehrají právě v koncertním sále Pluhova domu.

Pohřešovanou ženu našli. Na pomoc bylo pozdě

Sokolovsko - Od sobotního večera pátrali sokolovští policisté po 52leté ženě z Chodova. Ta nakonec byla nalezena, přivolaný lékař jí však už nemohl pomoci.

Dominanty města jsou z papíru

Aš - Několik ašských dominant se dočkalo papírového vydání. Zájemci si budou moct z vystřihovánek slepit modely ašské radnice, muzea, Bismarckovy rozhledny na vrchu Háj, věž Neubergu v Podhradí a areál minerálního pramene v Dolních Pasekách.

OTÁZKA PRO: Hanu Bartošovou, starostku obce Teplička

Maximální rychlost, kterou řidiči smí projet obcí Teplička, se snížila ze sedmdesáti kilometrů v hodině na padesát. Proč k tomu došlo?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT