Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památky nás baví na Bečově

Bečov nad Teplou - Národní památkový ústav (NPÚ) představí dnes na slavnostní vernisáži v 17:00 hodin na Státním hradě a zámku Bečov putovní výstavu s názvem Památky nás baví, která prezentuje průběh a výsledky projektu „Vzdělávací role Národního památkového ústavu: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky".

2.8.2015
SDÍLEJ:

UNIKÁTNÍ VÝSTAVA bude od srpna k vidění na Státním hradě a zámku v Bečově nad Teplou. Foto: Foto Deník

„Výstava seznámí návštěvníky se vzdělávacími aktivitami sedmi edukačních center, která v průběhu čtyř let trvání projektu vznikla na různých místech České republiky.

Vzdělávací programy budou prezentovány řadou fotografií a citacemi účastníků programů, a také prostřednictvím doprovodné videonahrávky," vysvětluje Martina Indrová, hlavní řešitelka projektu. Návštěvníci si budou moci během vernisáže prohlédnout a vyzkoušet edukační pomůcky, které byly zhotoveny pro potřeby vzdělávacích programů. K výstavě jsou připraveny volné aktivity pro rodiny s dětmi ve vyhrazené dny, např. na téma vitráž, křížová klenba či zahradní architektura (více na webových stránkách www.pamatkynasbavi.cz). Součástí výstavy bude též prezentace celostátního projetu NPÚ „Velká hradozámecká inventura", shrnujícího 25 let obnovy mimořádné památky hradu a zámku Bečov.

Více o projektu

NPÚ se do projektu „Vzdělávací role Národního památkového ústavu: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky" zapojil v roce 2012. Projekt, jehož partnery jsou Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, je financován Ministerstvem kultury ČR z programu NAKI Aplikovaný výzkum a vývoj národní a kulturní identity a je realizován v letech 2012 2015. Hlavním cílem projektu bylo vytvoření a ověření systému vzdělávacích programů zaměřených na edukaci v oblasti nemovitého a movitého kulturního dědictví, včetně historických sídel, kulturní krajiny a archeologických památek. Cílovými skupinami projektu jsou děti a mládež, rodiny s dětmi, laická a odborná veřejnost a návštěvníci se speciálními potřebami.

„Jedním z hlavních cílů projektu bylo podpořit hlubší zájem o kulturní dědictví České republiky a zprostředkovat všem účastníkům programů bez ohledu na věk a zkušenosti zajímavé příležitosti k poznání v autentickém historickém prostředí," říká Hana Havlůjová z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a doplňuje: „V rámci projektu se také daří navazovat intenzivní regionální spolupráci NPÚ se školami. Programy jsou pak připraveny tak, aby žáci i pedagogové mohli získané poznatky a zkušenosti dále využít ve výuce a realizovali tak své školní vzdělávací programy." Výstava Památky nás baví je však jen jedním z výstupů projektu. Edukační centra NPÚ v Telči, v Českých Budějovicích, na SHZ Bečov nad Teplou, na SZ Veltrusy, v Kroměříži, v Ostravě na dole Michal a na SZ Hradec nad Moravicí i nadále připravují vzdělávací nabídku pro různé cílové skupiny na vybraných památkových objektech a místech po celé ČR. Od dubna do října 2015 jsou organizovány také akreditované semináře „Kulturní dědictví a vzdělávací aktivity" pro pedagogy všech aprobací a typů škol. V září 2015 se v Telči uskuteční mezinárodní konference „Edukace jako cesta ke zkvalitňování péče o kulturní dědictví". Dokončováno je také pět metodik, které zahrnují nejenom principy práce s vybranými cílovými skupinami, ale především mnoho příkladů z tzv. dobré praxe, které mohou posloužit jako inspirace pro všechny, kteří hledají způsob, jak koncipovat edukační programy ve vztahu k aktivní péči o kulturní dědictví. Ke spuštění se také právě připravuje specializovaná mapa, která jednoduchým a přehledným způsobem zobrazí edukační aktivity na památkových objektech ve správě NPÚ a mnoho dalších informací. Informace o projektu a dalších aktivitách edukačních center lze dohledat na webových stránkách www.pamatkynasbavi.cz.

Alena Švehlová, vedoucí návštěvního provozu

Autor: Redakce

2.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Ilustrační foto.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení