VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pěvecká soutěž Antonína Dvořáka se uskuteční po pětačtyřicáté

Karlovy Vary – Pětačtyřicátý ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se uskuteční od 5. do 12. listopadu v Karlových Varech.

24.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Havelka

Soutěž je každoroční přehlídkou pěveckého mládí, nadějných operních a koncertních pěvců z celého světa. Hodnotí ji většinou 11členná odborná porota. Také letos se setkáme v porotě pod předsednictvím významné pěvecké osobnosti Petera Dvorského s Gabrielou Beňačkovou, Yvonou Škvárovou, Italem Antoniem Carangelem, Young Chul Choiem z Jižní Koreje, Jurgenem Hartfielem z Drážďan, ředitelem Národního divadla v Brně akad. arch. Danielem Dvořákem a mnoha dalšími.

Postupně vás na stránkách našeho Deníku seznámíme se stručnými portréty všech jedenácti porotců. Dnes to jsou Peter Dvorský, Daniel Dvořák, Young Chul Choi a Miloslav Stříteský.

Odborná mezinárodní porota

Peter Dvorský - předseda odborné poroty

Představovat osobnost slovenského pěvce, tenoristy Petera Dvorského, jehož skvostné umění si vydobylo uznání ve všech význačnějších operních scénách světa, by bylo zřejmě nošením dříví do lesa. Slavná španělská sopranistka Monserat Caballé o něm prohlásila: „Je to jeden z nejkrásnějších hlasů, s jakými jsem se ve své dlouholeté kariéře setkala. Ráda však zdůrazňuji i dobrotu jeho srdce, jeho skromnost a přirozenost.“ Z Mistrova bohatého repertoáru připomeňme alespoň Cavaradossiho (Tosca), Dona Alvara (Síla osudu), z českých oper např. Lacu (Její pastorkyňa) nebo Jeníka (Prodaná nevěsta).

V Karlových Varech již po šesté předsedá odborné porotě MPS AD a v současné době působí rovněž jako šéf opery Státního divadla Košice.

Daniel Dvořák

Vystudoval architekturu a scénografii u prof. Josefa Svobody na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, poté ve Vídni na Akademie der bildenden Künste u prof. L. Egga. Po studijním pobytu v USA začal pracovat jako divadelní, filmový a televizní scénograf. Dosud vytvořil více než 200 výprav doma i v zahraničí. V roce 1998 byl jmenován intendantem Státní opery Praha a od 1. 7. 2002 byl povolán na místo generálního ředitele Národního divadla. V roce 1992 spoluzaložil letní mozartovské stagiony ve Stavovském divadle. S Národním divadlem v Praze spolupracuje od roku 1983 a vytvořil zde více než 20 scénografií. Rozměrový protiklad tvoří jeho práce pro loutkový film a loutkové divadlo. V roce 1991 spoluzaložil Národní divadlo marionet a v roce 2002 Muzeum loutek v Českém Krumlově. Za divadelní scénografii (1999) obdržel Cenu Alfréda Radoka. V roce 2001 mu byla udělena Cena Masarykovy akademie umění za scénografické dílo.

V roce 2002 byl francouzskou vládou jmenován Rytířem řádu umění a literatury. Od srpna 2007 je ředitelem Národního divadla Brno.

Young Chul Choi

vystudoval hru na housle a muzikologii na Univerzitě v Hanyang v Jižní Koreji. Na Vysoké hudební škole ve Vídni absolvoval v oboru dirigování. Své studium prohloubil ve sbormistrovských kurzech u prof. Roberta Shawa, oratorních u Milteada Caridase, orchestrálních u Urose Lajovice a operních u Petera Lacoviche ve Vídni. Young Chul Choi vydal učebnici o harmonii a kontrapunktu. V současné době působí jako ředitel Akademie Seouloratorio, vede její orchestr a sbor, s nimiž provedl mj. oratoria Händelova Mesiáše, Mendelssohnova Eliáše, Haydnovo Stvoření, Beethovenovu Missu Solemnis, Korunovační mši W. A. Mozarta, Verdiho, Cherubiniho a Berliozovo Requiem, Bachovy Matoušovy pašije. Vřelý vztah má k odkazu Antonína Dvořáka, z jehož tvorby řídil vokálně-instrumentální díla Te Deum, Stabat mater, Requiem a Mši D dur. Je také viceprezidentem Společnosti korejsko-českého přátelství.

Miloslav Stříteský

Absolvoval AMU Praha v roce 1969. Aktivně se věnoval koncertní pěvecké činnosti. Jeho jméno je spojeno se vznikem dnešní Komorní filharmonie Pardubice, kde se stal jejím prvním ředitelem, založení Základní umělecké školy Pardubice – Polabiny a konečně založení Konzervatoře v Pardubicích, kde působil od roku 1990 do roku 2000 jako ředitel. V současnosti je vedoucím jejího pěveckého oddělení.

Alois Ježek
ředitel soutěže a Mezinárodního pěveckého centra A. Dvořáka o.p.s.

Místo události:
24.10.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Natálie Polanková z Mariánských Lázní.
5

FOTO: Miminka z Karlovarského kraje

Jiri Drahos 2

Středoškoláci v Karlovarském kraji zvolili prezidentem Jiřího Drahoše

Nabral pluhem zaparkované auto

Karlovarsko - U Božího Daru došlo kvůli hustému sněžení k dopravní nehodě. Třicetiletý řidič pluhu kvůli malé viditelnosti nabral radlicí stojící auto značky Volkswagen.

Vyrobte si vánoční ozdoby

Karlovy Vary - Výtvarná dílna v galerii, to není nic nového, ale udělat si podobný workshop v muzeu, to už je něco jiného. Muzeum Karlovy Vary pořádá už tuto sobotu 16. prosince v budově na Nové Louce Vánoční výtvarnou dílnu.

Požár bytu v Horním Slavkově má dvě oběti

Horní Slavkov - Hasiči našli v bytě dvě osoby, pomohci už jim ale nemohli.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT