Primátor Petr Kulhánek navrhuje udělení Čestného občanství města Karlovy Vary Evě Zaoralové, jejíž život a práce jsou v oblasti kultury s Karlovými Vary dlouhodobě úzce spjaty, a to především díky Mezinárodnímu filmovému festivalu Karlovy Vary.

Dlouholetá umělecká ředitelka festivalové přehlídky v Karlových Varech Eva Zaoralová se od ledna 2011 stává uměleckou poradkyní festivalu. Funkci uměleckého ředitele přebírá od letoška Karel Och. „Proto je pro udělení čestného občanství města Evě Zaoralové ten nejvhodnější okamžik. Kdy jindy, když ne teď?“ vysvětlil návrh primátor Kulhánek. Dodal, že napříč politickými kluby se nesetkal s žádným názorem proti tomuto návrhu.

Eva Zaoralová, která má společně s prezidentem MFF Karlovy Vary Jiřím Bartoškou hlavní zásluhu na vybudování nové, moderní podoby festivalu a která je již více než patnáct let jeho klíčovou osobností, zůstává v nejužším vedení MFF Karlovy Vary a bude se i nadále podílet na tvorbě programu a reprezentaci festivalu.

„Udělení občanství Evě Zaoralové bude projednávat rada města na svém jednání 11. ledna a dále o něm rozhodnou zastupitelé na zasedání 25. ledna,“ uvedla Michaela Kousalová, mluvčí magistrátu.
46. ročník Mezinárodního filmového festivalu se letos v Karlových Varech koná od 1. do 9. července. V současné době se již naplno rozběhla příprava programu.

Nový umělecký ředitel Karel Och, který působí na MFF od roku 2001 v pozici dramaturga a v posledním roce programového ředitele, patří k nejbližším spolupracovníkům Evy Zaoralové. Jeho jmenování představuje záruku zachování kontinuity uměleckého směřování festivalu.⋌