Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První letošní výstava v Becherově vile nese název Sklo - Sklu - Sklem

Karlovy Vary - Mezinárodní projekt Sklo – Sklu – Sklem /Glas – Gläser – Am Gläsersten je první letošní výstavou v Interaktivní galerii Becherova vila.

3.2.2012
SDÍLEJ:

Výstava Sklo - Sklu - SklemFoto: Foto: Galerie umění Karlovy Vary

Název projektu v češtině a v němčině není úplně shodný, každopádně se jedná o výstavu výsledků stejnojmenného workshopu ve sklárně Lamberts ve Waldsassenu, který se uskutečnil loni v říjnu. Tento workshop inicioval Detlev Bertram, německý výtvarník, žijící řadu let v českých Hranicích u Aše.
Hlavním organizátorem se stal galerista Hans – Joachim Goller ze Selbu, který s karlovarskou Galerií umění dlouhodobě spolupracuje. Také proto byla spolupráce s novou pobočkou galerie v Becherově vile od prvopočátku logickým konceptem a základem česko – německé spolupráce, které vyhovovala i poloha sklářské hutě poblíž českých hranic.

Z příhraničních regionů pozvali organizátoři k účasti tři české a tři německé výtvarné umělce, nikoli však sklářské profesionály. Nechtěli připravit akci, která by byla pouhou „zastávkou“ pro rutinní skláře. Záměrem bylo umožnit poznání nového materiálu kreativním autorům, kteří do sklárny přijdou nezatíženi předchozí praktickou zkušeností. Ke zprostředkování vzniku děl, autorských přístupů i celkové atmosféry sklárny byli k projektu přizváni také tři fotografové a jeden filmař, po dvou z každé strany hranice. Za českou stranu to byli malíři Varvara Divišová, Jan Samec a Jan Tichý, fotografové Hana Olišarová a Zbyněk Illek; Německo zastupovali designéři Anna Albert a Harald Beierl, malíř a ilustrátor Detlev Bertram, fotografka Katrin Horn a filmař a dokumentarista Alexander Schrott.

Výtvarníci měli k dalšímu zpracování finální produkt waldsassenské sklárny, tradiční hutně foukané sklo. Skleněné tabule s různorodou strukturou a charakterem mohli řezat, lepit, pískovat a brousit. Ať už zvolili jakoukoli metodu, šlo vždy o zpracování skla takzvaně „za studena“. Zúčastnění autoři záhy objevili překvapivé možnosti nové technologie, upravovali své původní návrhy a radili se s odborníky z hutě i mezi sebou. Ačkoli některé postupy a výsledky byly přitažlivě inspirativní, výtvarníci se snažili uchovat si každý své vlastní výrazové prostředky.

Detlev Bertram realizoval své předem připravené prostorové koncepty a experimentálně laboroval se zrcadlením, prosvětlováním skla a zabarveným světlem, Anna Albert v tichém soustředění pojednávala barevné plochy rozdílných tabulí subtilní kresbou plnou křehké imaginace a Harald Beierl gravíroval pískováním drobné formáty razantně stylizovanou zkratkou s optimistickými motivy lidských postaviček, žebříků, domků a nebeských těles.

Varvara Divišová využila, podobně jako Jan Samec, postupné pískování barevných ploch k tomu, aby v takto pojednaných sklech objevili expresivně zjednodušené krajiny, u druhého z autorů ještě radikálněji abstrahované. Malíř Jan Tichý stejnou technologií vytvářel monochromní kompozice „architektur“, tedy stereometrických těles s iluzivně podanou perspektivou a sugestivním výrazem.

Ani fotografové nezůstali jen u dokumentu. Prostředí sklárny, oheň, skladba barev, struktura a reflexy skla, to vše je inspirovalo k autorským výpovědím, někdy až na samé hranici rozpoznatelnosti původního námětu, jako například v minimalistických monochromech Hany Olišarové. Katrin Horn se zaměřila na barevné struktury materiálů či probarvené odlesky. Zbyněk Illek se oproti fotografkám v řadě snímků orientoval na dramatičtější záběry diagonálních reflexů skla. Autorské celky vybraných fotografií se staly součástí výstavy. Nad rámec plánované dokumentace pracoval i Alexander Schrott, který originálním způsobem sestříhal své filmové sekvence z workshopu a oživil tak film, jímž návštěvníkům výstavy sugestivně prezentuje práci a postupy umělců i názory všech zúčastněných.

Výstavní soubor obsahující více než čtyři desítky vystavených děl dokladuje intenzivní zaujetí a pracovní nasazení participujících umělců i fotografů a budiž jim za to dík. Poděkování však patří i hlavnímu organizátorovi akce, Hans-Joachimu Gollerovi a vedení sklárny v čele s Reinerem Meindlem, rovněž i všem ostatním pracovníkům sklárny, kteří pro neobvyklé nápady i nepraktické snažení měli pochopení. Představené výsledky jsou však důkazem nejen tvůrčích schopností umělců, ale i poctivého úsilí a přátelského ovzduší celého projektu, překračujícího hranice a jazykové bariéry.

Výstava v Becherově vile potrvá do 9. dubna.⋌

(js)

Místo události:
3.2.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Marcel Vlasák, velitel karlovarské Městské policie

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení