Recykliteratura je velmi populární. Lidé se u ní mohou kreativně vyřádit. Městská knihovna v Lokti začala pořádat veřejné workshopy, ale hlavně akce pro školy.

Naposledy si zkusili tvořit texty žáci ze Střední průmyslové školy v Lokti. „Vůbec nevíme, do čeho jdeme," sděluje žák oboru Stavební obnova Martin Drábek.

Principem recykliteratury je kombinace hotových fotek a textů. S tím, že se používají texty z knih nebo časopisů. „Jedná se o stříhání beletrie. Trhají se stránky z knih. Ale neděste se. Vždy se jedná o vyřazené knihy, které jsou určené k zániku. Takhle se aspoň mohou smysluplně využít," vysvětluje vedoucí dětského oddělení loketské knihovny Klára Rozsypalová. „Texty jsou komentáře, dialogy, monology postav nebo předmětů. Má to být groteska, něco šokantního nebo absurdního," osvětluje Rozsypalová. Cílem je najít nejvhodnější větu, která se přilepí na fotku, a konečný výsledek je vtipný, nebo absurdní. „Je to dobrý, jen nevím, jestli mi to půjde," sdílí své pocity Kristýna Kopciová. Recykliteratura má jen několik málo pravidel. Fotka musí zůstat v originále a repliky se nesmí přepisovat. Texty se lepí vodorovně. Můžou se skládat z několika zdrojů. Toto kreativní pro někoho barbarství se pomalu stává fenoménem, který oslovuje čím dál tím víc lidí. A jaké byly nakonec dojmy z recykliteratury? „Je to sranda, jen jsem nečekala, že to bude tak těžké," svěřila se nakonec Kristýna.