Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S karlovarskými symfoniky vystoupí jako sólista klavírista Michal Mašek

Karlovy Vary – Na pátečním koncertě zazní Taneční suita Bély Bartóka, Mozartův Koncert pro klavír č. 22 Es dur a Brahmsova Symfonie č. 4 moll.

17.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Archiv

Hudba 20. století inspirovaná hudbou lidovou, klasicismus a romantismus. To jsou tři hudební oblasti, které tvoří program koncertu Karlovarského symfonického orchestru v pátek 20. dubna v Lázních III v Karlových Varech. Koncert diriguje Jiří Štrunc.

Nejprve zazní v Karlových Varech dosud neuvedená Taneční suita Bély Bartóka, světově proslulého maďarského skladatele, výborného klavíristy a uznávaného hudebního vědce.

Bartókovi, který od roku 1940 žil v exilu ve Spojených státech, byla silnou inspirací lidová hudba. Skladatel zahájil sběr nejprve maďarské lidové hudby v roce 1905 spolu se skladatelem Zoltánem Kodálym. Později sbíral lidovou hudbu slovenskou, rumunskou, ukrajinskou, valašskou, ale také arabskou a tureckou, celkově několik tisíc položek. Stal se v tomto směru světově uznávanou autoritou, jeho studie vyšly v řadě zemí. Ze starobylých tonálních a rytmických struktur východoevropského folkloru čerpal podněty pro svou vlastní skladatelskou tvorbu, kterou chtěl vymanit z tradičních klišé dur – mollového systému. Vliv na jeho tvorbu mělo rovněž poznání děl Clauda Debussyho.

Taneční suitu zkomponoval Bartók v roce 1923 k 50. výročí spojení Budapešti z měst Buda a Pešť. Ale teprve provedení díla Českou filharmonií za řízení Václava Talicha na pražském festivalu Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu v květnu 1925 obrátilo k Bartókovi pozornost světové veřejnosti. V témže roce Bartók upravil svou suitu jen pro klavír, ale v této podobě se skladba nikdy nestala tak známou jako v orchestrální verzi.

Období klasicismu bude reprezentovat Wolfgang Amadeus Mozart a jeho Koncert pro klavír č. 22 Es dur, jedno z šesti
set dvaceti šesti děl světského i duchovního charakteru, která geniální hudebník napsal. Klavírní koncert má výrazně
symfonické ražení, jak svou poměrně rozlehlou formou a barvitou instrumentací, tak i pevnějším včleněním klavíru do
hudebního toku.

Jako sólista se představí vynikající klavírista Michal Mašek, jeden z nejlepších hudebníků mladé generace.

„Tento koncert sice patří k vrcholným Mozartovým opusům, ale není až tak veřejnosti znám. Přitom ale zazněl i ve slavném Amadeovi. Navíc použiji mistrovsky napsané kadence od Benjamina Brittena, napsané pro „Slávu” Richtera, které koncert na chvíli ´zatáhnou´ do hudby 20. století,” přibližuje Mašek.

Večer uzavře německý skladatel, klavírista a dirigent z období romantismu Johannes Brahms a jeho Symfonie č. 4 e moll. Jde o poslední z Brahmsových symfonií, které mají v jeho díle stěžejní význam. První symfonii napsal Brahms až ve zralém věku, v roce 1876. Symfonie č. 4 e moll vznikla v letech 1884 a 1885. Brahms si pro první provedení tohoto svého díla stanovil zajímavou podmínku: trval na tom, že nejprve celou partituru sám projde s orchestrem, než se rozhodne seznámit s ní veřejnost. Premiéru, která byla provázena velkým úspěchem, řídil Brahms 25. října 1885 v Meiningenu.

Koncert začíná v 19.30 hodin.

Lev Havlíček

Autor: Redakce

17.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Marcel Vlasák, velitel karlovarské Městské policie

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení