První letošní výstava v Sun Gallery lázeňského komplexu Sanssouci představuje karlovarské kulturní veřejnosti tvorbu jednoho z nejvýznamnějších současných českých sklářů Zdeňka Lhotského.

Autor, který se letos dožívá pětapadesáti let, na naši výtvarnou scénu vstoupil razantně na konci 80. let minulého století, kdy spolu s Jaroslavem Rónou, Františkem Skálou, Čestmírem Suškou, Petrem Niklem a dalšími vrstevníky vytvořili dnes už legendární skupinu Tvrdohlaví.

Ve své profesi skláře začínal od píky; nejprve se v odborném učilišti Bohemia ve Světlé nad Sázavou vyučil základům řemesla, pak v letech 1972-76 absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a studium ukončil v roce 1984 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u prof. Stanislava Libenského. Deset let poté pak tento rodilý Pražák trvale přesídlil na sever, kde v Pelechově u Železného Brodu založil a dodnes provozuje Studio tavené skleněné plastiky.

Tvorba Zdeňka Lhotského je mnohostranná. Prioritně se zaměřuje na sklářský design, tavené skleněné plastiky a vitráže, ale věnuje se i kresbě a grafice a vytváří objekty ze skla a kovu na pomezí mezi plastikou a obrazem. Významnou součástí jeho tvorby jsou realizace v architektuře, kde je spoluautorem mnoha desítek interiérů.

Výstava v Sanssouci může kvůli omezenému prostoru Sun Gallery z bohaté tvorby Lhotského ukázat jen celkem nepatrný střípek, i ten však stojí za to.
Na první pohled zaujme ornamentální výzdoba jeho váz - objektů, o které sám autor říká: „Ornamenty jsou pro mě obrovskou výzvou, všichni se jich totiž bojí a štítí. A když už je čeští designéři někde použijí, tak jako citaci třeba cibuláku. Já si je všechny vymýšlím sám a mám jich tisíce…“
Sun Gallery v Sanssouci má za sebou pět roků existence, během které se tu od roku 2006 uskutečnilo 15 výstav prací špičkových českých sklářů a tři ročníky mezinárodní soutěže sklářských škol.

Zvolil-li kurátor zdejších výstav Jaroslav Polanecký jako autora, který zahájí druhou pětiletku, právě Zdeňka Lhotského, nemohl volit lépe. Výstava s prostým a všeříkajícím názvem SKLO tu bude k vidění až do 7. dubna.