Získalo ji v kategorii Počin roku 2017, a to za rekonstrukci budovy a novou stálou expozici. V této kategorii bylo přihlášeno 15 projektů, celkem se soutěžilo ve třech kategoriích a přihlášených bylo 99.

Karlovarské muzeum, které je příspěvkovou organizací Karlovarského kraje, získalo ve své kategorii první místo před takovými soupeři jako Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Národní galerie Praha, Památník národního písemnictví Praha, Muzeum hl. města Prahy či Západočeské muzeum Plzeň.

„Považovali jsme za velký úspěch už jen to, že jsme se dostali mezi nejlepší čtyři nominované. Na vítězství jsme vůbec nepomysleli. Jsme šťastní, že práce, kterou jsme v předchozích pěti letech odvedli, byla takto oceněna,“ uvedla ředitelka muzea Lenka Zubačová.

Rekonstrukci budovy muzea na Nové louce a vytvoření nové podoby stálé expozice financoval Karlovarský kraj, který uvolnil ze svého rozpočtu celkem téměř 40 milionů korun.

Samotná expozice pak přišla na přibližně 20 milionů. Vytvoření nové expozice trvalo od prvotního ideového záměru do otevření muzea v loňském dubnu čtyři a půl roku.

Muzeum Karlovy Vary získalo k první ceně rovněž finanční odměnu 70 tisíc korun. „Peníze použijeme k dalšímu vylepšení muzejní expozice, především jeho interaktivní části. Už teď pracujeme na čtyřech hrách určených především dětem, které budou v oddychové zóně,“ dodala Zubačová.

Soutěž Gloria Musaealis vyhlašuje od roku 2002 Ministerstvo kultury ČR, Asociace muzeí a galerií ČR a Český výbor ICOM (Mezinárodní rady muzeí).