Přestože na některých školách musejí kvůli úbytku žáků propouštět některé ´přebytečné´ pedagogy, školy v menších obcích naopak po kvalifikovaných učitelích přímo prahnou. Hlad po učitelích mají například na Základní škole v Otovicích. „Je sice pravdou, že na některých školách dostávají učitelé výpověď kvůli úbytku žáků, ale nám naopak děti stále přibývají.

Tím pádem spíše učitele přijímáme,“ vysvětlila Jiřina Klírová. „Musím totiž říct, že udržet si kvalifikované učitele, kteří mají potřebné vzdělání, je dost těžké. Pokud chceme poskytovat kvalitní výuku i v malých obcích, je to nutnost. Funguje nám koloběh, kdy staří učitelé odcházejí do důchodu, a stejný počet mladých je nahrazuje. Na venkov se totiž moc učitelů nehlásí,“ dodala. Změny v počtu učitelů nepotkají ani Základní školu Hroznětín. „To rozhodně není náš případ.

Dětí máme dostatek a propouštět tedy v žádném případě nemusíme,“ vysvětlila Diana Divišová. Počty učitelů se tu přesto změnily. „V pololetí odešli dva učitelé, ale z osobních důvodů, nikoliv kvůli tomu, že by pro ně nebylo uplatnění. U nás se tedy rozhodně nedá mluvit o přebytku pracovníků,“ dodala ředitelka hroznětínské školy Divišová. Ostrovská základní škola v Myslbekově ulici také nechystá pro své pedagogy na konec letošního školního roku žádné nemilé ´překvapení´. „Propouštět rozhodně nebudeme.V Ostrově totiž pravděpodobně zanikne Základní škola v Klínovecké ulici a tím pádem sem přestoupí část dětí, které doposud docházely tam. Budeme tedy potřebovat všechny naše dosavadní pedagogy,“ vysvětlila ředitelka školy Ladislava Hlušková.