Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní výstavu Bible Václava IV. můžete vidět na loketském hradě

Loket – Loketský hrad je jediným místem v republice, kde bude výstava zpřístupněna veřejnosti. Výstava potrvá do konce srpna.

2.5.2012
SDÍLEJ:

Vernisáž výstavy faksimile devítidílné bible krále Václava IV. na loketském hradě.Foto: Deník/Jaroslav Dolina

Unikátní výstavu Bible Václava IV. můžete až do konce letních prázdnin vidět v dolní baště loketského hradu. Originál Bible krále Václava IV., jejíž úplnou faksimilovou edici vydalo nakladatelství ADEVA ve Štýrském Hradci, je v současnosti uložen v Rakouské národní knihovně ve Vídni (kodex 2759 až 2764).

Z rozsáhlé a obsahově bohaté knihovny římského a českého krále Václava IV. se dodnes zachovalo jen torzo reprezentující však díla různých oborů. Teologickou literaturu zastupuje německý překlad bible, výkladový žaltář a slovník biblických výňatků. Z oblasti právní pochází rukopis zlaté buly Karla IV. z roku 1356, doplněný dalšími texty ke korunovačnímu tažení do Itálie. Tři z knih mají astrologický obsah a sféru krásné literatury představuje německý veršovaný román Willehalm.

Rozsahem textu i obrazové výzdoby vyniká nad ostatními zachovanými rukopisy Václavovy knihovny torzo německého překladu bible. Obsahuje skoro celý Starý zákon, chybí však závěr Starého zákona a celý Nový zákon. Monumentální rukopis, svázaný v současnosti do šesti svazků, tvoří celkem 1214 pergamenových listů formátu 37 x 53 cm. Oboustranně popsané listy pokrývá text uspořádaný ve dvou sloupcích a napsaný gotickým frakturním písmem. Jedná se o opis druhého nejstaršího německého překladu latinského znění bible, nazývaného Vulgáta, který vznikl již kolem roku 1375 a financoval jej finančník lucemburských panovníků a kutnohorský mincmistr Martin Rotlev, pocházející z bohaté pražské patricijské rodiny. Skoro celý rozsáhlý rukopis bible je napsán jediným písařem. Jen malé části ve 2. a 6. svazku napsal jiný písař.

Bohatá a osobitá obrazová výzdoba

Biblické texty doprovází velmi bohatá a osobitá obrazová výzdoba, kterou podobně jako u jiných rukopisů z královské knihovny výrazně ovlivnily požadavky Václava IV. jako objednavatele díla. Celkem 654 barevných obrazových miniatur s biblickými scénami ztvárněnými v dobových reáliích vrcholového středověku dokumentuje v mnoha detailech tehdejší život a jeho podobu a představuje tak prvořadý ikonografický pramen poznání této doby. Iniciály a okraje stran bohatě vyplňují barevné bordury rostlinných a zoomorfních ornamentů a drolerie s figurálními, heraldickými, živočišnými i fantastickými motivy a scénami, které vyjadřují nejen oficiální, ale zejména velmi osobní, až intimní královy postoje a zájmy.

Především emblémům z okrajové výzdoby vděčí jak bible, tak i další václavské rukopisy za velkou část své popularity. Jsou to zejména točenice, do kruhu svázaná stuha s dvěma volně vlajícími cípy, ledňáček, důvěrně osobní symbol králův, lazebnice, často s malým vědrem a věníkem v ruce, muž uvězněný v kládě, kterým bývá sám král Václav IV., monogramy W a E, spojované s postavou krále a lazebnice nebo královny, a také divý muž. Všechny mají v sobě mnoho skryté a často nevysvětlitelné symboliky, která prozrazuje nebo naznačuje některé typické stránky královy povahy a jeho vztahu k ženám a přírodě a odráží tendence v životě dvorské společnosti směřující od duchovní bohatosti ke světské radosti. Nedokončenost celého díla dokládá rovněž 600 náčrtků nebo poznámek k další výzdobě. Na ilustracích a okrajové výzdobě bible, v níž iluminátorské umění u nás dosáhlo vrcholu, se podílelo 9 malířů, z nichž však pouze dva jsou známi jménem – mistr Kuthner a dvorský malíř František.

Celé dílo Václavovy bible je pražského původu. Německý překlad bible pořídil pravděpodobně pražský Němec a napsání rukopisu a jeho obrazovou výzdobu provedli zřejmě v letech 1389 a 1395 písaři a malíři z pražských dílen pracujících převážně pro panovníka a jeho dvůr. Proč nedošlo k dokončení tohoto díla a zda vůbec bylo původně opatřeno vazbou, se vedou zatím diskuse.

Rozchvácená knihovna

Knihovna Václava IV., která nalezla stálé umístění až v závěru králova života na Novém hradě u Kunratic, byla po jeho smrti v srpnu 1419 za dramatických událostí rozchvácena. Jen malé části nejcennějších Václavových rukopisů, mezi nimiž byla i bible, se zmocnil jeho bratr a nástupce Zikmund Lucemburský. Po něm bibli zdědil král Albrecht II. Habsburský, v jehož rodě pak na dlouhou dobu zůstala. Císař Maxmilián I. ji měl kolem roku 1500 v pokladnici zámku v Innsbrucku, odkud se dostala v 70. letech 16. století na zámek Ambras v Tyrolsku. V roce 1665 byla nakonec převezena do dvorní knihovny ve Vídni, s níž po roce 1918 vplynula do Rakouské národní knihovny.

Mecenáš vzniku jednoho z nejpozoruhodnějších a nejhodnotnějších biblických rukopisů středověku a jeho první vlastník král Václav IV. (1361—1419) převzal vládu nad zeměmi Koruny české a Svatou říší římskou po svém otci císaři Karlu IV. v době, kdy feudální společností začaly otřásat napětí a spory zasahující postupně všechny její vrstvy. Krizové jevy se vážně projevily i ve vztazích mezi členy vládnoucího lucemburského rodua nemálo se na nich podílely i některé negativní povahové rysy Václava IV., stojícího ve svých funkcích na samé špičce tehdejší sociální hierarchie. Jeho politický osud zahájený korunovací dvouletého dítěte českým králem již v červnu 1363 a patnáctiletého chlapce římským králem v červenci 1376 se díky naznačeným okolnostem bohužel neslavně vyvíjel až po ztrátu římského trůnu v srpnu 1400 a silnou mocenskou izolaci v posledních dvou desetiletích vlády. Smrt zastihla bezdětného krále v srpnu 1419 těsně před vypuknutím husitské revoluce.

Na rozdíl od politické sféry se alespoň v kulturní oblasti podařilo Václavovi IV. nejen navázat na bohaté kulturní aktivity svého císařského otce, ale zvláště v Čechách je udržet a dále rozvíjet. Příznivé ekonomické podmínky napomáhaly v českém státě rozvoji vzdělanosti, spojenému hlavně s Karlovou univerzitou, založenou roku 1348, a rozkvětu řady uměleckých oborů. Dodnes o tom svědčí řada skvostných gotických staveb a jejich sochařská i malířská výzdoba.

Jedním z míst, kde se péče Václava IV. o vznik těchto památek také projevila, je Loket. V roce 1352 zdejší hrad i město podlehly zhoubnému požáru, jehož následky si vyžádaly celkovou stavební obnovu. Při ní se dostalo Lokti od Karla IV. značné podpory a účinné pomoci. Ještě za jeho života začal hrad Loket plnit funkci jedné z rezidencí, kde mohl panovník příležitostně pobývat, vést politická jednání, plnit běžné vladařské povinnosti a také se oddávat zálibám ve chvílích odpočinku. Této úloze Lokte napomáhala na jedné straně jeho výhodná poloha na cestě mezi sídelní Prahou a nejvýznamnějšími říšskými politickými centry Norimberkem a Frankfurtem nad Mohanem a na druhé straně okolní rozsáhlé lesní komplexy, skýtající ideální prostředí pro lov, představující jednu z nejčastějších aristokratických zábav.

V péči o údržbu hradu a jeho další výstavbu, kterou Karel IV. zahájil, pokračoval bez přerušení jeho syn. Také on dále respektoval císařovo rozhodnutí, které zařadilo Loket mezi nezcizitelné královské statky, a po celou první polovinu své vlády osobně často využíval jeho rezidenční funkci.

Líbánky v Lokti

Jako první na území Čech poskytl hrad Loket Václavovi IV. v říjnu 1370 pobyt po uzavření sňatku s Johannou Bavorskou v Norimberku 29. září 1370 a na tomtéž místě trávil líbánky se svojí druhou ženou Žofií Bavorskou po svatbě v Chebu 2. května 1389. Na Lokti pobýval také v prvních měsících roku 1376, než odtud se svým otcem vyjel k volbě a korunovaci římského krále.

Další Václavovy pobyty jsou zde ještě doloženy v létě 1382, na konci léta 1397 a naposledy na hradě Lokti nejdéle přebýval od srpna do října roku 1398 poté, co se vrátil z dlouhé a náročné cesty do Lucemburska a Francie. Četnost a délka zdejších pobytů řadí Václava IV. v zájmu o Loket na přední místo mezi českými panovníky.

Další politický vývoj a narůstající izolace krále se projevily mimo jiné také v tom, že se stále častěji uchyloval jen na svá oblíbená sídla v centru Čech a mimo ně se již nevzdaloval nejen mimo země Koruny české, ale nakonec i mimo hranice Českého království.

Přesto hrad i město Loket prožívaly až do konce jeho dlouhé vlády jedno ze šťastných období svého rozvoje, jehož stopy zde můžeme dodnes nacházet a obdivovat. Tyto skutečnosti se staly také motivem k tomu, aby úplná faksimilová edice Václavovy bible – jedné z nejvýznamnějších historických a uměleckých památek českého středověku – byla jako jediná v České republice veřejnosti zpřístupněná na výstavě právě v prostorách hradu Loket.

Autor: Jaroslav Dolina

2.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Snímky z míst hromadných dopravních nehod.
4

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

FOTO: Mladí, začínající rybáři závodili v lovu na udici už tradičně Na Kocandě

Karlovarsko - Přípravy a těšení na dětské rybářské závody se pokaždé nesou ve velkém napětí a očekávání. Nebylo tomu jinak ani Na Kocandě, kde proběhly další rybářské závody mladých, začínajících rybářů.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení