Starší z obou vystavujících Raků, letos sedmdesátiletý Štěpán, je u nás i ve světě proslulý jako koncertní kytarista, hudební skladatel a pedagog, který v roce 2000 převzal z rukou Václava Havla titul historicky prvního českého vysokoškolského profesora kytarové hry. Málo už se ví o tom, že k muzice se vlastně dostal oklikou, ke studiu na pražské konzervatoři byl v roce 1963 přijatý už jako absolvent Střední výtvarné školy v Radotíně. Schopnost vidět svět očima výtvarníka ale neztratil ani poté, co jej hudba pohltila naplno. Přesvědčivě to dokazuje i v atriu Green House vystaveným souborem barevných fotografií, nasnímaných a upravených digitální cestou.

Podobně jako otec, „zběhl" k hudbě od výtvarna i starší z jeho dvou synů. Letos osmatřicetiletý Jan Matěj Rak totiž původně vystudoval fotografii na pražské FAMU a fotografii se věnuje i v současné době, kdy je známý především jako kytarista a písničkář (a také jako zanícený blogger).

V Karlových Varech se Matěj Rak představil souborem dvanácti klasických, tedy klasickou „mokrou" technologií pořízených černobílých fotografií z prostředí sběrny kovového šrotu. Autor o nich, napůl žertem a napůl vážně, říká, že „je lepší hledat hezké věci tam, kde nejsou, než nevidět je tam, kde jsou". Pravda však, jak už to bývá, je trošičku jinde. Ten soubor totiž vznikl na zakázku pro kalendář firmy, jíž ona sběrna patří. Což ovšem nic nemění na tom, že jde o snímky výjimečně působivé, jak každý sám o sobě, tak hlavně jako ucelený soubor. Jen pro pořádek se sluší dodat, že „tak trochu" fotografuje i mladší syn Štěpána Raka, vystudovaný paleontolog. Kdo si dá tu práci „prolistovat" se webovými stránkami věnovanými paleontologii, najde tam spoustu fotek trilobitů a jiných zkamenělých potvor podepsaných jménem Štěpána Raka juniora.

Výstava fotografií Štěpána a Matěje Rakových bude v atriu lázeňského hotelu Green House volně přístupná až do 8. listopadu.