Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Lázních III se představí absolventi Hudební vysoké školy v Zürichu

Karlovy Vary – Páteční koncert KSO zahájí a ukončí dvě díla Antonína Dvořáka – Karneval a Othello.

8.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv KD

Karlovarský symfonický orchestr pokračuje koncertem 9. listopadu ve spolupráci s Hudební vysokou školou v Zürichu. Pod vedením vedoucího projektu a dirigenta Johannese Schaefliho se ve skladbách Sergeje Rachmaninova a Samuela Barbera představí absolventi školy – klavírista Viacheslau Spiridonov a houslista Daniel Meller. Koncert se uskuteční v Lázních III od 19.30 hodin.

Koncert zahájí a ukončí dvě díla Antonína Dvořáka – Karneval a Othello. Na jaře 1891 začal Dvořák komponovat cyklus tří koncertních předeher, které původně měly souhrnný název Příroda, život a láska. Později ale jednotlivé části osamostatnil a každé přidělil samostatné opusové číslo a název – V přírodě, Karneval a Othello. Jde o trojici myšlenkově provázaných skladeb, kdy jednotícím prvkem je idea přírody ve všech jejích podobách – jako živel životodárný, ale i zničující. Protože pro Dvořáka bylo charakteristické propojení přírody s představou boha, nelze v případě těchto předeher pojem „příroda" interpretovat zúženě, ale spíše v panteistickém smyslu. Střední část – Karneval – nelze pak v tomto kontextu chápat jako veselici s maskami, jde spíše o „karneval života".

Názory na případný konkrétní smysl těchto děl se různí. Sám autor žádný bližší výklad nezanechal, ale určitým vodítkem mohou být další varianty názvů jednotlivých částí ve Dvořákových skicách. Pro předehru V přírodě skladatel uvažoval také o titulech „Na samotě", „Ouvertura lyrica"a „Letní noc", původní název Karnevalu byl „Život" a jen v závorce je připojeno „Carneval". Z Dvořákovy korespondence vyplývá, že pro předehru Othello uvažoval také o názvech „Tragická ouvertura" nebo „Eroica". Na rozdíl od prvních dvou předeher jde u Othella o návaznost na konkrétní literární předlohu, kterou je Shakespearova tragédie.

Premiéra všech tří předeher se odehrála 28. dubna 1892 v pražském Rudolfinu za Dvořákova řízení. Byl to poslední koncert Dvořákova turné „na rozloučenou", které uspořádal po českých a moravských městech před svým odjezdem do Spojených států. Díla ještě nebyla uvedena pod svými definitivními názvy, v programu byla označena jako „Příroda", „Život (Český karneval)" a „Láska (Othello)" pod jednotným opusovým číslem 91. Své konečné názvy a jednotlivá opusová čísla předehry získaly až o dva roky později při vydání berlínským nakladatelstvím Simrock.

Klavírní koncert č. 2 ruského klavíristy, dirigenta a skladatele pozdně romantického období Sergeje Rachmaninova patří mezi mistrovská a posluchačsky velmi oblíbená díla tohoto autora. Rachmaninov koncert napsal v roce 1901, v době, kdy měl za sebou již velký úspěch s Preludiem cis-moll, ale přesto jej sužovaly obavy nad sebou samým a nedostatečné sebevědomí. Klavírní koncert je dílem plným tajemné harmonie, v němž autor potvrdil svou ideu nadčasového, velikého a nádherně melodického díla, plného lyrických momentů, v čele s virtuózním klavírním podáním.

Rachmaninova sláva a jedinečnost jeho díla se poté rychle šířily z Ruska do celého světa. Díky politické situaci po revoluci v roce 1917 hledal Rachmaninov útočiště pro sebe a svou rodinu, kdekoliv to bude možné. Využil nabídky ke koncertnímu turné po Švédsku a 23. prosince s celou rodinou odcestoval. Nikdy se do Ruska už nevrátili.

Poté zazní Koncert pro housle a orchestr amerického skladatele minulého století Samuela Barbera. Svůj třívětý houslový koncert Barber dokončil roku 1939. Oficiální premiéru měl koncert 7. února 1941, účinkoval na ní houslista Albert Spalding a Philadalphia orchestra. Premiéra se odehrála v Academy of Music ve Filadelfii. Barberův Koncert se stal standardní položkou programů koncertních pódií a patří k nejfrekventovanějším dílům 20. století.

Raná Barberova tvorba je poměrně melodická, nepostrádá tradiční harmonii i mívá klasickou hudební formu, proto je řazena do období pozdního hudebního neoromantismu. Díla pocházející ze závěru jeho života (Barber zemřel v roce 1981) nesou pak výrazné stopy hudebního modernismu. Autor složil rovněž řadu písní.

(lh)

Autor: Redakce

8.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix v Chebu bude mít letos výročí 25 let.

Prestižní taneční soutěž slaví čtvrtstoletí

Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Předjíždějící motorkář skončil v nemocnici, auto je jen nabořené

Karlovy Vary - Řidič osobního automobilu srazil motorkáře, který ho předjížděl. Motorkář byl s těžkým poraněním páteře letecky transportován do nemocnice.

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Karlovarsko – Dvě hromadné nehody, při nichž to naštěstí odnesly hlavně plechy automobilů a záchranáři pomáhali jen jednomu lehce zraněnému, se staly v pondělí. Obě měli na svědomí řidiči náklaďáků.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení