Do Ostrova na Karlovarsku přijíždí osmdesátičlenný studentský orchestr London Schools Symphony Orchestra (LSSO). Tento orchestr, tvořený vynikajícími mladými hudebníky, přiváží do Ostrova díla Dvořáka a Sibelia. Uslyšíte jej 30. července v klášterním kostele pod vedením uměleckého ředitele Petera Ashe (USA) a se sólistkou Louise Hopkins (Velká Británie).

Návštěvníci se mohou těšit na světoznámý Dvořákův Koncert pro violoncello, základní dílo violoncellového repertoáru, náležící do zlatého fondu světové hudební tvorby. Jedná se o jeden z nejkrásnějších koncertů světové violoncellové literatury a právem nejčastěji uváděné dílo Antonína Dvořáka, které vyjadřuje jeho nostalgickou náladu při odjezdu z Ameriky a na druhé straně velkou radost z návratu do vlasti.

Závěr koncertu bude patřit Sibeliově Symfonii č. 1. London Schools Symphony Orchestra je jedním z nejvýraznějších symbolů úspechů talentované hudební londýnské mládeže.

Pod uměleckým vedením Petera Ashe dosahuje orchestr významných uměleckých úspěchů a jeho koncerty získávají vynikající recenze. Orchestr spolupracoval například s dirigenty Nicholasem Kraemerem, Sirem Colinem Davisem, Sirem Charlesem Mackerrasem a Sirem Simonem Rattlem.

Studentský orchestr spolupracuje také se současnými skladateli, např. Geogem Benjaminem, Witoldem Lutoslawskim a Michaelem Tippetem. V letošní sezoně studentské orchestry prokázali, že mladí hráči mohou podávat špičkové výkony na profesionální úrovni.

Přijďte se přesvědčit do Ostrova. Vstupenky zakoupíte v předprodeji Domu kultury v Ostrově.

Martina Pavlasová