Za místo svého působení si vybral novorolskou základní uměleckou školu. O kom je řeč? O trumpetistovi Milanu Šoltészovi.

Ke hře na trumpetu se dostal vlastně náhodou. „Ke zkouškám mě doslova dotáhl můj otec. Nevím, jestli bohužel, nebo naštěstí, ale hned napoprvé se mi podařilo z trubky vyloudit takřka čistý tón. Ten jsem pak čtrnáct dní piloval, než jsem znovu předstoupil před učitele,“ vzpomíná Milan Šoltész na začátky své muzikantské kariéry. Tenkrát mu bylo devět let.

Otec ho podporoval, což se ovšem nedalo říci o sousedech. Těm se prý jeho první „trumpeťácké“ pokusy až tak moc nelíbily. „V době, kdy jsem zkoušel první tóny, po mně chtěli, abych už konečně zahrál nějakou melodii,“ říká Šoltész.

I když je jeho spolupráce s Karlem Gottem zatím „u ledu“, nevylučuje slavný trumpetista, že se k ní někdy vrátí. „Měli jsme kapelu KGB, což je zkratka pro Karel Gott Band. Karel si zatím nechal otevřená zadní vrátka, takže je možné, že si ještě někdy spolu zahrajeme,“ doplňuje novopečený učitel hry na trubku.

Novorolskou školu si vybral pro její klidnou a pohodovou atmosféru. „A taky proto, že se už celá léta znám s Květou (s Květou Markovou, ředitelkou školy– pozn. autor) Stejně jako já je aktivní muzikantkou. Často spolu hrajeme,“ vysvětluje Šoltész. O aktivních muzikantech se říká, že nejsou vždy dokonalými učiteli. „Milan je ale výjimkou. Má vysloveně učitelskou povahu,“ chválí jej ředitelka školy. „Poprvé jsem učil svého kamaráda, vynikajícího amatérského trumpetistu. Po mnoha letech, kdy nehrál, se rozhodl pro dráhu muzikanta. Počítal s tím, že mu vše půjde jako dříve. Nešlo to ale tak jednoduše. Museli jsme společně začínat prakticky od začátku. Povedlo se,“ vzpomíná na pedagogické začátky Milan Šoltész.

V současné době má na starosti pět žáčků. „Myslím si, že je mezi nimi talent, a možná ne jen jeden,“ pochvaluje si pedagog. Snem každého učitele je vychovat svého důstojného nástupce. „Pochopitelně i já bych chtěl vychovat supertrumpetistu. Vedle talentu to ovšem vyžaduje pořádnou porci dřiny. I když má člověk sebelepší hudební sluch, bez tréninku z těla kýžený tón jen tak nevyjde,“ dodává Šoltész.