S mezerou v historii se museli až do roku 2004 potýkat dobrovolní hasiči z Pozorky. Nebylo známé nic, co se u jednotky stalo mezi datem jejího založení, tedy srpnem 1902 a rokem 1947, kdy se začala po druhé světové válce dávat opět dohromady. Vše změnilo až setkání s rodákem Willim Schimanskym, který až do roku 1939 vedl kroniku jednotky. „Dostaly se nám do rukou cenné informace. Například jmenný seznam těch, kteří v roce 1902 jednotku zakládali,“ uvedl Kurt Třeba, dlouholetý velitel pozorských dobrovolných hasičů. O datu založení se muž, který stál 36 let v čele bojovnníků s ohněm, dozvěděl z místní školní kroniky. „Tyto informace však nebyly zaručené.

Jasno do naší historie vnesl až zápis z kroniky nejdeckých hasičů,“ upřesnil Třeba. V současné době má zásahová jednotka pozorských hasičů 16 členů. „Fungujeme ale jako sdružení, které čítá 54 lidí,“ podotkl Jiří Mlateček, který stanul v čele pozorských hasičů letos v lednu. Ve svých 24 letech je, jak sám tvrdí, jedním z nejmladších velitelů v kraji. K požárům vyjíždějí z Pozorky průměrně pětadvacetkrát ročně. I když jejich hasební obvod sahá k Nové Roli, Děpoltovicím a okolí Nejdku, nebyly v historii výjimkou ani zásahy na vzdálenějších místech. „Zasahovali jsme například při požáru nábytku Andreas v Karlových Varech, či při lesních požárech na Božím Daru či Klínovci,“ vysvětlil současný velitel.

Technika se může laikům zdát zastaralá, ale podle Mlatečkových slov je stále bez problémů funkční. „Naší chloubou je půl století stará Praga V3S. Ta vyjede prakticky všude. A na našem trambusu z roku 1971 jsme udělali svépomocí řadu změn tak, aby šel s dobou. Máme obrovské štěstí, že se nás sešla parta všeumělů a nadšenců,“ dodal velitel.