VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzácné rukopisy a tisky můžete vidět v Lokti

Loket – Výstava 'Půvaby a tajemství klementinských rukopisů 13. – 14. století' je od 28. dubna do 20. června otevřena pro veřejnost v Městské knihovně v Lokti.

20.4.2010
SDÍLEJ:

Obraz z Dalimilovy kroniky. Kníže Oldřich se setkává se svou pozdější manželkou Boženou.Foto: Městská knihovna Loket

Putovní výstavu Půvaby a tajemství klementinských rukopisů 13.-14. století připravila Národní knihovna ČR. Výstava se koná v prostorách historické budovy radnice - v Městské knihovně v Lokti. Vstup je zdarma. V pořadí se jedná už o třináctou putovní výstavu. Národní knihovna od roku 2006 pořádá „spanilé jízdy“, jejichž prostřednictvím prezentuje vzácné rukopisy a tisky uložené v trezorech Klementina.

Veřejnost má tak jedinečnou příležitost zhlédnout umělecké kopie vzácných rukopisných památek, jako jsou Sedlecký antifonář, Pasionál abatyše Kunhuty, Pontifikál Reginauda z Baru, Velislavova bible, pařížský zlomek latinského překladu Dalimilovy kroniky a česká verze Dalimilovy kroniky. Těžko říct, která z nich je významnější, zajímavější nebo cennější.

Pořizovací hodnota uměleckých kopií je vysoká a cena vystaveného souboru činí přibližně dva miliony korun. Historická hodnota originálních rukopisů je však nevyčíslitelná. Z těchto důvodů jsou na výstavě přítomni „jejich dvojníci“.

Výstava přináší zajímavá fakta

Cílem expozice není jen prosté představení samotných rukopisů. Výstava přináší zajímavá fakta a okamžiky spojené s prezentovanými díly. Každý rukopis je prezentován jako jedinečné dílo, které vzniklo v rámci specifických dobových okolností a pro určité kulturní a duchovní prostředí. Časové rozmezí unikátních rukopisů bylo ohraničeno dvěma stoletími, ve kterých české země zažily nebývalý rozkvět nejen na poli politickém, ale také na poli kulturním. Do slova a do písmene se na jednotlivých fóliích rukopisů prezentuje doba posledních přemyslovských králů 13. století a unikátní vyspělé období 14. století, spojené s Lucemburky na českém trůnu, a to především největším z nich - římským císařem a českým králem Karlem IV.

Díla vybraná pro výstavu Půvaby a tajemství klementinských rukopisů 13.-14. století pomáhají mapovat významné jevy ze života středověké společnosti.

Série začíná nejstarším z vystavovaných exponátů, Sedleckým antifonářem, který získal jméno podle původního místa nálezu. Tento rozměrný antifonář přibližuje vzdálený a poutavý svět 13. století, vládu přemyslovských panovníků, ale i období křižáckých výprav na samém rozhraní románského a gotického slohu. Nalezneme v něm i tradiční zobrazení Madony s Ježíškem, které vyniká jemností a vznešeností.

Do světa 14. století přivítá návštěvníky výstavy Pasionál abatyše Kunhuty, který v sobě ukrývá hned několik „nej…“. Rukopis vznikl a byl uchováván v bohatém klášteře benediktinek u sv. Jiří na Pražském hradě, jenž je nejstarším klášterem českých zemí a v jehož zdech nacházely útočiště přemyslovské princezny i vdovy a dcery předních českých šlechtických rodů. Součástí kláštera byla i nebývale rozsáhlá knihovna, jejíž sbírky jsou z valné části uchovány právě v dnešní Národní knihovně ČR, a Pasionál abatyše Kunhuty patří mezi její nejcennější skvosty. Svým mystickým obsahem se řadí mezi nejzajímavější texty z první poloviny 14. století. Na titulní straně pasionálu je představena objednavatelka rukopisu – přemyslovská princezna a dcera českého krále Přemysla Otakara II. – abatyše Kunhuta, dále pak autor části textů – přední inkvizitor českého dvora Kolda z Koldic a konečně autor další části textů, písař a iluminátor, kanovník Beneš.

Církev je složitým organismem, kde na jedné straně stojí kláštery a na druhé světská církev (biskupové, kněží aj.). K výchově kněží vznikala celá série rukopisů, často názorně a bohatě zdobená. K takovým patří i tzv. Pontifikál Reginauda z Baru, zastupující v našich sbírkách rukopisy vzniklé mimo české prostředí, v tomto případě ve Francii. Objednavatelem byl biskup Reginaud de Bar, jenž byl známý svou přílišnou ambiciózností i kladným vztahem ke všemu krásnému. Na stránkách rukopisu defiluje vedle vážných scén, představujících jednotlivé etapy mše, „obrácený“ svět středověké společnosti – dovádivý rej alegorických zvířat a zkarikovaných postav.

Přirozený most mezi klášterem a dvorem ztělesňuje Velislavova bible. Jejím objednavatelem byla významná osobnost lucemburského dvora – protonotář Velislav. Dílo pocházející z poloviny 14. století má charakter comicsu a dodnes udivuje bohatostí zobrazených výjevů z bible i ze života svatých. Unikátnost Velislavovy bible spočívá mj. i v tom, že součástí stovek kreseb jsou také scény z každodenního života středověkých lidí, včetně detailů z odívání, řemesel či vojenské výzbroje.

Na výstavě nemůže samozřejmě chybět jeden z nejvýznamnějších objevů poslední doby – pařížský zlomek latinského překladu tzv. Dalimilovy kroniky. Původ rukopisu, kde jsou prostřednictvím bohatě zdobených iluminací zachyceny výjevy z nejstarších českých dějin, je stále zahalen tajemstvím. Předpokládá se, že vznikl pro bohatého a významného objednavatele – dost možná, že dokonce pro samotného Karla IV. – nejspíše někdy ve třicátých nebo čtyřicátých létech 14. století. Česká republika, zastoupená Národní knihovnou, získala rukopis v dražbě v Paříži 18. března 2005 za 339 tisíc eur.

Ryze český charakter pak nepopře drobný exemplář české verze Dalimilovy kroniky se zobrazením patrona českých zemí, sv. Václava. Jeho strnulá, ale dominantní figura rámuje mladší text této oblíbené středověké kroniky, která dodnes slouží jako cenný zdroj písemného poznání českých nejstarších a starších dějin.

Výstavu Půvaby a tajemství klementinských rukopisů z 13.-14. století připravila PhDr. Renáta Modráková, která pracuje v oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny ČR.

Výstava bude otevřena v pondělí od 10 do 18 hodin, od úterý do čtvrtka od 12 do 18 hodin a v sobotu a neděli od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.

20.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ostrý zloděj vyhrožoval ostraze

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Karlovarský kraj - S poi točí od svých čtrnácti let. Bydlí v Bukovanech a lítá po celém světě. Tomáš Bartoš a jeho nevšední koníček.

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

V tom, zda je, nebo není v provozu karlovarské krematorium, panuje mezi lidmi řada nejasností. Jaká je tedy reálná situace?

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Karlovarsko – Kolem šesti desítek vzrostlých rostlin konopí zajistili kriminalisté na pozemku sedmačtyřicetileté ženy, kterou teď stíhají za přečin nedovolené pěstování rostlin obsahující omamnou a psychotropní látku.

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení