Otázku, kdy je dobré s dudlíkem skoncovat, si jistě pokládá většina rodičů. Existují totiž i různé mýty, které například říkají, že dudlík je nevhodný pro zuby, opožďuje vývoj dítěte a zkrátka je dobré, pokud se jej zbavíte co nejdříve. Dudlík má však i své výhody. Ke každému dítěti je navíc nutné přistupovat naprosto jinak. A tak i k jeho vztahu k dudlíku.

Dudlíky jsou nepostradatelným pomocníkem například pro uklidnění dítěte v různých situacích:

Škodí dudlík zubům dítěte?

Dudlík může být důvodem, proč by dítě mohlo později potřebovat ortodontickou léčbu. Avšak v tomto případě jde spíše o děti, které dudlík používají dlouho, tedy i po třetím roce věku.

Tipy, jak se zbavit dudlíku:

| Video: Youtube

Existuje zde i spousta teorií, že se zodpovědným a střídmým používáním dudlíku nehrozí v tomto směru nic, co by narušilo do budoucna úsměv vašeho dítěte. Doporučený časový limit je 6 hodin denně, píše odborný web Medela. Mnohem více, než křivé zoubky, ale hrozí riziko ušní infekce. To dokázala například studie Způsobuje používání dudlíku záněty ucha u malých dětí? autorů Sinéad Hanafinové a Petera Griffithse z University of York. Sání dudlíku totiž zvyšuje přenos některých sekretů do středního ucha, což při nachlazení může zvýšit i tvorbu patogenů v této oblasti.

Proč tedy používat dudlík

Ohledně používání dudlíku se často spoléháme na rady lékařů i naši vlastní intuici. Mezi výhody používání dudlíku patří bezesporu analgetické (potlačující bdělost nebo bolest, pozn. red.) účinky, kratší doba hospitalizace u předčasně narozených dětí a také snížení rizika syndromu náhlého úmrtí kojenců, zmiňuje tým vědců ve studii Rizika a výhody dudlíků.

Vzhledem k tomu, že většina dětí má silný sací reflex, dudlík tak zastává roli palce. Některé děti si totiž cucají prst dokonce ještě před narozením, píše web organizace Mayo Clinic.

Výhody dudlíku

  • Dudlík může uklidnit rozčilené dítě. Některá miminka jsou nejšťastnější, když něco cucají.
  • Dudlík nabízí dočasné rozptýlení. Může se hodit během a po injekcích nebo krevních testech.
  • Dudlík pomáhá usnout.
  • Dudlík zmírňuje nepohodlí během letu. Děti si totiž nemohou úmyslně „zacpat“ uši, aby si ulevily od bolesti uší, které jsou způsobené změnami tlaku vzduchu.
  • Dudlík snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců. Výrazně v tomto pomáhá sání dudlíku v době spánku a před spaním.
  • Když je čas přestat dudlíky používat, můžete je vyhodit.

Dudlík může být skvělý například pro usínání a spánek dítěte:

Nevýhody dudlíku

  • Vaše dítě se může stát na dudlíku závislým. Pokud používáte dudlík k usínání a spánku, lehce se setkáte s nočním pláčem, když dítěti dudlík vypadne z úst.
  • Používání dudlíku zvyšuje riziko zánětu středního ucha. Míra výskytu zánětů středního ucha je však obecně nejnižší od narození do 6 měsíců věku, kdy by vaše dítě mohlo mít o dudlík největší zájem.
  • Dlouhodobé používání dudlíku může vést k problémům se zuby. Avšak běžné používání dudlíku během prvních let života obecně nezpůsobuje dlouhodobé zubní problémy.
  • Používání dudlíku může narušit kojení. Pokud kojíte, můžete se zařazením dudlíku počkat, dokud dítěti nebudou 3 až 4 týdny a dokud si dítě na kojení nezvykne.

Nahrává se anketa ...

Kdy a jak dudlík vysadit

Rozhodně není kam spěchat. Dudlíky mohou být pro dítě skvělou emocionální podporou až do věku 3 let. Mohou pomoci, když jsou nemocné nebo při dřívějším nástupu do školky. Když se dítě blíží do věku 18 měsíců, je dobré začít přemýšlet nad postupným vysazováním dudlíku, píše web Happiest Baby.

Alternativou mohou být plyšáci: Pokud vaše dítě trpí častými záněty uší, může vám pediatr doporučit, abyste dudlík vyměnili za plyšová zvířátka. Cucání dudlíku totiž může narušit tlak v uších a vést k ušním infekcím

Myslete na to, že po dosažení 9 měsíců věku bude mít vaše dítě ke svému dudlíku citovou vazbu. To však neznamená, že byste měli spěchat, aby se ho vaše děťátko vzdalo. Většina dětí je pak emocionálně připravena na samostatné vzdání se dudlíku ve věku 2 až 4 let. Zajímají se poté už mnohem více o hračky a další věci, které jejich svět nabízí.

Druhů dudlíků je nespočet:

Metody, jak se zbavit dudlíku jsou různé. Můžete to zkusit dítěti klasicky vysvětlit, a když nezabere tato metoda, zkuste například vystřihnout do dudlíku otvor. Dítěti se přestane „nefunkční“ dudlík líbit a postupně jej odloží. Další možností je zkusit vyměnit dudlík za odměnu, která může být sladkou sušenkou i hračkou, radí web The New York Times.

Velmi však záleží na „kreativitě“ každého rodiče a také na jeho umu, jak s dítětem pracovat. Nezapomeňte, že dudlík je pouhým prostředkem k ulehčení některých věcí a neměl by se přeceňovat.