Sílu a účinky maliníku oceníte před porodem i po porodu. Čaj z maliníku pomáhá uvolňovat svalstvo, zkracuje porod a obsahuje spoustu tělu prospěšných látek. Čaj z maliníku je dobrý také pro těhotné s anémií. Je totiž dobrým zdrojem železa. Některé těhotné by se mu však měly vyhnout.

Na co je dobrý čaj z maliníku?

Jak uvádí zdravotní web Healthline, maliník je plný antioxidantů, pomáhá bojovat se záněty v těle a při některých chronických onemocněních. Upozorňuje také na nadějné studie protirakovinných účinků kyseliny elagové, kterou maliník obsahuje.


Nahrává se anketa ...

Lékařská studie Bezpečnost a účinnost užívání malinových listů v těhotenství také uvádí vliv užívání maliníku na zkrácení druhé doby porodní a snížení množství lékařských zásahů při porodu.

Maliník je dobrým zdrojem železa a vápníku. Uvolňuje hladké svalstvo a podporuje vyměšování.

Kdy sbírat listy maliníku

Maliníkový čaj si můžete koupit v lékárně. Komu roste maliník na zahradě, může si listy natrhat a usušit sám. Podle bylinkářského webu Outdoor Apothecary je nejlepší čas pro sběr listů jaro. Ještě před tím, než maliníky začnou kvést.

Při sušení listy ztratí na objemu, proto nasbírejte klidně několik hrstí.

Nasbírané listy umyjte pod proudem studené vody, v cedníku nechte okapat a usušte. Využít můžete sušičku i závěsné sítě. Nebo listy svázat do snítek a zavěsit na suché a teplé místo v bytě. Jen si dejte pozor, abyste listy při sušení nevystavili slunci.

Návod: Jak užívat maliník v těhotenství:

  • Čaj z maliníku můžete začít užívat v 36. týdnu těhotenství
  • Zpočátku užívejte jeden až dva šálky denně
  • Postupně můžete dávku navyšovat až na pět šálků za den
  • Maliníkový čaj pomáhá také s regenerací v šestinedělí

Zdroj: Julie Bischofová, Deník porodní báby

Pro koho je maliník nevhodný?

Jak na svém instagramu uvádí porodní asistentka Julie Bischofová, čaj z maliníku není možné doporučit všem těhotným.

Pokud má žena za sebou krvácení nebo jí v těhotenství hrozil předčasný porod, měla by se maliníku vyhnout.

Stejně tak pro ženy, které mají problémy s vysokým tlakem, čekají dvojčata nebo jsou po či před císařským řezem, není čaj z maliníku vhodný.