Jak se dětem nejlépe večer v postýlce usíná? No přece s oblíbeným hebkým plyšákem na polštáři. Plyšové hračky jsou němí kamarádi, kteří jsou vždy nablízku, na nic si nestěžují a probouzejí v dětech city. Děti si s nimi povídají, mazlí, dávají jim jména. Plyšáci jim často dělají věrné společníky až do dospělého věku.

Když děti vyrostou, nekončí tyto hračky v popelnici, ale naopak někde ve skříni nebo na půdě jako připomínka dětských let. Se svým oblíbeným plyšákem se přece nechce nikdo loučit. Je plný vzpomínek na krásně strávený společný čas.

Plyšáky znají děti i z televize:

| Video: Youtube

Šikovná švadlena

Podle webu ministerstvohracek.cz vymyslela první plyšové hračky koncem 19. století německá švadlena Margarete Steiff. Ty se dětem zalíbily natolik, že si s nimi začaly hrát. Tuto německou švadlenu zmiňuje také encyklopedie Wikipedie. V roce 1877 si podle ní Margarete otevřela obchod s plstí a začala vyrábět plstěné spodky.

Tehdy narazila na vzor pro slona. Plsť byla ideálním materiálem pro tuto hračku a výplň byla z nejjemnější jehněčí vlny. Vyrobila první plyšáky jako dárky pro děti v rodině a vyzkoušela vzory v různých velikostech. Úspěch se dostavil.

Dětská pískoviště přitahují pozornost nejmenších jako magnet už několik generací:

Margarete pak vyrobila mnoho z těchto hraček a dala je jako dárky přátelům. V roce 1880 je začala také prodávat v malých počtech. V následujících letech rozšířila svůj sortiment o malá látková zvířátka. V roce 1892 požádala Margaretina malá společnost o patent na výrobu zvířat a jiných figurek, které sloužily jako hračky. Popularitu přinesl plyšovým hračkám roku 1903 také americký prezident Theodore Roosevelt, když dal jméno Teddy plyšovému medvědu, který si získal oblibu na celém světě.

Televizní hvězdy

Popularita plyšáků přežila dodnes. Plyšáci jsou v nabídce snad každého hračkářství. Nesmíme zapomenout na legendárního japonského Mončičáka, který byl snem mnoha dětí už v 80. letech minuléhos století. Populární je mezi dětmi dodnes.

Pokladnička v podobě prasátka může posloužit také jako dárek:

Plyšáci si nejednou zahráli dokonce v televizi. U nás vzpomeňme oblíbený dětský pořad s postavičkami Jů a Hele. Tito dva kamarádi dětí se objevili poprvé na televizních obrazovkách 19. října 1980. Nejdříve v pořadu Studio A, o něco později v pořadu Děti ahoj! Nechyběli ani od ledna 1981 v televizním Studiu kamarád. V zahraničí získávali v té době plyšáci popularitu dětí v seriálu Muppet Show.

Prát, ale opatrně

Plyšáci jsou hračky, které s námi zůstávají i desítky let. Proto si zaslouží, abychom o ně pečovali. A protože se často válí na zemi a nevyhnou se ani flekům a skvrnám z upatlaných dětských ručiček, občas si zaslouží koupel. Takže jak se o plyšáky starat, aby neztratili svůj tvar? V první řadě by měli rodiče sledovat, co je napsané na štítku hračky. Tam je doporučená teplota a způsob praní.

Po trampolíně touží nejen děti, ale občas si s nimi společně zaskáčou i rodiče:

U plyšáků platí všeobecně zásada, že čím šetrnější praní, o to déle vydrží. Proto jim nesvědčí pračka, vhodnější je ruční praní. Některé maminky v diskuzích na internetu doporučují vložit plyšáka do vaničky nebo lavoru s teplotou do 40 stupňů a posypat sodou. Po několika hodinách ho opláchnout a nechat usušit. A hlavně ždímat opatrně, nejlépe jen vymačkat.

Český rekordman

A na závěr jedna zajímavost. Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově má od loňského roku nový exponát – největšího plyšového medvěda v České republice. Váží sedmdesát kilogramů, měří čtyři a půl metru. Jmenuje se Maxmilián a vyrobila ho skupinka nadšenců z Benešova u Prahy.