Trenér české reprezentace Kari Jalonen podržel po nepovedeném utkání proti Švédsku brankáře Karla Vejmelku, Jakuba Vránu s Tomášem Hertlem doplnil ve druhém útoku Hynek Zohorna. Do utkání se zapojil i obránce Michal Kempný, který se k mužstvu připojil v pondělí.

David Pastrňák v dresu Bostonu slaví gól v play-off.
Pastrňák se připojí k českému týmu na MS, z osobních důvodů mužstvo opustí Simon

Začátek utkání zastihl český výběr ve vlažném rozpoložení – v 6. minutě dostal Nissner přihrávku zpoza branky a mezi kruhy pálil z první, Vejmelka stihl zakročit. O dvě minuty se po dorážce předčasně radoval Matěj Stránský. Při jeho gólové dorážce totiž clonil Tomáš Hertl v brankovišti tak aktivně, že rozhodil rakouského brankáře, celou situaci potvrdil i videorozhodčí. Ve 14. minutě zvonila za rakouským gólmanem Starkbaum tyčka, Filip Hronek totiž pohrdl střelou do poloodkryté branky. Částečný klid na české hokejky přišel až dvě minuty před koncem první třetiny. Matěj Blümel našel mezi kruhy Romana Červenku, český kapitán se nemýlil přesnou střelou pod vyrážečku.

Šestatřicetileté levé křídlo první formace si tak upevnilo vedení v čele produktivity celého turnaje, Červenka má na kontě jednu branku a šest asistencí.Česká reprezentace ve druhé třetině se dominovala a hnala se za druhou brankou, ani dělovka Davida Krejčího se ale neujala a skončila na levé tyčce rakouské svatyně.

Zasloužený obrat Rakouska

Třetí třetina zastihla svěřence Kariho Jalonena ve špatném rozpoložení, Rakušané byli v posledním dějství střelecky aktivnější. Zasloužený trest tak pro českou reprezentaci přišel 38 sekund před koncem. Při odvolaném brankáři dotlačil puk za záda Karla Vejmelky Brian Lebler, a poslal tak utkání do prodloužení.V něm nebyly k vidění žádné šance a celý zápas tak dospěl až do samostatných nájezdů.

Lukáš Dostál si splnil sen v podobě startu v NHL poté, co účinkoval na farmě v San Diegu.
TOP 5 gólů hokejových brankářů: Trefil se reprezentant Dostál i legenda Brodeur

V nich se neprosadil ani jeden z českých střelců o historické výhře Rakouska tak rozhodl ve třetí sérii úspěšným pokusem Peter Schneider.Českou reprezentaci tak čeká ve čtvrtek veledůležité utkání s Lotyšskem, které hodně napoví v boji o čtvrtfinále.

ČR - Rakousko 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 18. Červenka (Blümel, Kundrátek) - 60. Lebler (Heinrich, Schneider), rozhodující sam. nájezd Schneider. Proměněný nájezd: Schneider (Rak.). Neproměněné nájezdy: Hertl, Červenka, Blümel, Smejkal, Krejčí - Kasper, Ganahl, Heinrich. Rozhodčí: Nord (Švéd.), Frandsen - Kroyer (oba Dán.), Constantineau (Fr.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 3264.
Sestavy:
ČR: Vejmelka - Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, Jiříček, Šimek, D. Sklenička, Jordán - Blümel, Krejčí, Červenka - J. Vrána, Hertl, H. Zohorna - M. Stránský, M. Špaček, Smejkal - Černoch, Flek. Trenér: Kari Jalonen.
Rakousko: Starkbaum - Maier, Unterweger, Zündel, Heinrich, Wolf, Hackl, Wimmer, Kirchschläger - Lebler, Haudum, Kasper - Schneider, Nissner, Huber - Feldner, Wukovits, Ganahl - Schwinger, Achermann, Brunner. Trenér: Roger Bader.