Nechme to koňovi. Nebo Andreji Babišovi, chtělo by se dodat po jeho milionovém příspěvku na sochu Karla IV. Prvotní záměr Rotary klubu, který byl u zrodu vzniku tohoto uměleckého díla, byl určitě bohulibý a také nečekaně lidský. Byl to prostě projekt pro skutečné karlovarské patrioty, protože to měli být právě místní lidé, kteří do vyhlášené veřejné sbírky na sochu přispějí. A vlastně oněch osm milionů, které skulptura stojí, sami uhradí. V Karlových Varech, kde město platí kdeco, a někdy i totální blbiny, úkaz téměř nevídaný.

Socha Karla IV. už je hotová. Jednání kolem toho se účastnili nejen představitelé města, ale i Kanceláře architektury města a pochopitelně i zástupci Rotary Clubu, který za její instalací stojí.
FOTO: Na plese se na sochu Karla IV. vybraly 2 miliony, milion dal Babiš

Sbírka trvala téměř rok a peněz moc nepřibývalo. Buď se Karlovým Varům patriotů už nedostává, nebo entuziasmus zničily hrubé stavební zásahy a kácení sakur na Divadelním náměstí, kde má socha stát. Vzrůstající nespokojenost s celou akcí pod mottem „každý trochu staví sochu“ podtrhují i slova jednoho zastupitele, který třicetitunový monument označil za nejnenáviděnější stavbu ve městě.

A borec na konec? Rotariáni uspořádali bál, na nějž nacválal i Andrej Babiš. A na sochu vysolil jeden mega. Děkujeme pěkně. Vážně. Ale diskrétnost dárce ve volební kampani by byla milejší. PS: Chybí ještě 2,5 milionu.

Ivana Kalinová,

redaktorka Karlovarského deníku