Jako blesk z čistého nebe přišla minulý týden díky jednání karlovarského zastupitelstva zpráva, že vedení města aktivně vyjednává o možnosti vybudovat v Karlových Varech pobočku zahraniční univerzity. Mnozí zastupitelé se divili, že už několik měsíců s městem spolupracuje profesor Alan Krautstengl, který za tuto pomoc inkasuje 25 tisíc korun. Podle primátorky není ale překvapení neinformovaných namístě, protože jednání o vybudování vysokoškolského zahraničního kampusu projednala rada města.

Taková iniciativa může být chvályhodná, pokud jde o prestiž, kterou by angažmá například Kent State Univerzity Karlovým Varům přineslo. Na druhou stranu je ale třeba zmínit fakt, že škola bude zaměřena především na zahraniční studenty nebo ty anglicky mluvící, kteří si za studium zaplatí 10 tisíc dolarů ročně. Pokud budou vybráni, může je podpořit movitější sponzor.

Nejzaostalejší kraj v České republice potřebuje nový start, kterému by určitě pomohla vysoká škola určená nadaným bez ohledu na jejich příjmy a znalost v angličtině. Jenže v tomto směru stále nedošlo k žádnému posunu.

Jana Kopecká, šéfredaktorka Karlovarského deníku