VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dva pohledy na jeden problém

Karlovy Vary - Názory na rozhodnutí Úřadu na ochranu osobnosti

30.7.2011 7
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Kozohorský

Jiří Vaněček: Chceme vědět, kdo odpovídá za porušování zákonů při zveřejňování osobních údajů

Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vyhověl stížnosti karlovarské ODS na postup magistrátu při zveřejňování on–line přenosu z jednání zastupitelstva, který obsahuje také osobní údaje občanů města. Podle ODS tím magistrát porušuje zákon. Jiřího Vaněčka z karlovarské ODS jsme se proto zeptali na jeho názor k tomuto problému.

S magistrátem města je vedeno řízení Úřadem pro ochranu osobních údajů. Toto řízení jste iniciovali vy jako opoziční strana. Podle vyjádření magistrátu na základě tohoto řízení bude zablokován videoarchiv z předešlých jednání zastupitelstev. Co tomu říkáte ?
Myslím, že toto je typická ukázka vyhnutí se odpovědnosti a zvolení strategie - nejlepší obrana je útok. Přestává se totiž řešit podstata problému a věc se dostává do roviny, že opozice, nebo snad dokonce já osobně jsme proti zveřejňování toho, jak rozhoduje zastupitelstvo. Dává vám nějaký význam, aby opozice nechtěla, aby občan viděl, jak rozhoduje koalice ? To je nesmysl. Podstatou problému není ukázat něčí obličej, ale zveřejnění údajů, které se podle zákona zveřejňovat nesmí.

Jaká tedy byla podstata vašeho podnětu, v čem konkrétně vidíte problém ?
Problém je v tom, že jsme přesvědčení o tom, že dochází k neoprávněnému nakládání s osobními údaji občanů typu bydliště, datum narození a podobně mimo jiné tím, že bez jejich vědomí a souhlasu jsou tyto dostupné v záznamech na webových stránkách magistrátu. Tyto údaje jsou zákonem chráněné, tedy kromě Karlových Varů. Já nevím, proč bychom neměli chtít, aby tyto zákony byly dodržovány i u nás. Navíc záznamy a přenosy zajišťuje soukromá firma. Možná by bylo zajímavé zveřejnit, na kolik takové jedno zasedání zastupitelstva přijde peněz. Magistrát měl trvat na tom, že údaje chráněné zákonem budou před uložením na web města rozostřeny, nebo jinak zakryty, tak jako je to běžné v televizi a jinde. Vždyť i samotný písemný zápis uveřejněný na webu města tyto údaje neuvádí, a to snad již od doby platnosti příslušného zákona, tak proč video ?

Jaký je váš osobní názor na zavedení on-line přenosu ze zasedání zastupitelstva?
Já a rozhodně jsem nebyl sám v ODS, kdo tento krok přivítal. On-line přenosy jsem ihned po zavedení začal sám aktivně využívat, neboť se nemohu vždy z pracovních důvodů zasedání přímo zúčastnit. Nemohu si však odpustit poznámku, že mi připadá zbytečné, proč tyto přenosy nejsou pořizovány v režijních nákladech magistrátu jeho pracovníky. Proč musí přenosy zajišťovat soukromá firma? Záznamy ze zasedání zastupitelstva totiž v minulých letech zajišťoval úřad sám, v pracovní náplni úředníků, včetně následného uložení na webu magistrátu - toto není žádná novinka K20, i když mi to tak pomalu připadá. K samotnému zavedení on-line přenosu se stavím velmi pozitivně.

Kdo za tento problém podle vás odpovídá ?
Podle našich informací, byl on-line přenos projektem Jiřího Kotka. Samotná myšlenka je výborná, ale způsob provedení takový, jaký je. Ale toto přeci není poprvé, kdy se k nějakému cíli jde bez ohledu na způsob provedení. A zde se vyskytla nějaká překážka ve formě zákona a tak stačí říct, že ten zákon je špatný a nemusíme jej dodržovat, a ještě to u části veřejnosti sklidí úspěch. Já sám jsem přesvědčen, že to šlo bez větších problémů zařídit tak, aby vše bylo v pořádku. Musím však uznat fakt, že veřejnosti dokázal Jiří Kotek „prodat“ celý projekt tak, jako by žádné zveřejňování jednání zastupitelstva doposud nebylo.

Jiří Kotek: Vlastní gól opozice

Na tiskové konferenci města Karlovy Vary byla dne 27.7.2011 prezentována zpráva o zablokování video-archivu z jednání zastupitelstva města. To se stalo rozhodnutím primátora na základě společné opoziční (ODS+ČSSD) aktivity. Ti vypravili udání na Úřad na ochranu osobních údajů, který údajně zablokování doporučil.

Stop videozáznamům zastupitelstva je vlastní gól opozice.

Nesrozumitelná předvolební rétorika ODS a ČSSD o tom, že chtějí být také protikorupční a transparentní budila úsměv ještě před volbami, stejně jako post-bolševický styl její současné opoziční práce. Udáním ve věci videozáznamů z jednání zastupitelstva, kterým straničtí lídři rozpohybovali k nestoudné aktivitě stranický Němcův (ODS) Úřad na „ochranu“ osobních údajů, si však dali vlastní gól – už několikátý.

Opatření zablokovat archiv se záznamy, které dezorientovaný či k opozici servilní primátor Kulhánek přijal, je nedůstojné. Navíc je mocensky svévolné, protože k tomu neměl žádné zmocnění. Ať je primátorův důvod jakýkoliv, je rezignace velmi chabým signálem o svébytnosti samosprávy. Vždyť zmíněný Úřad je už dlouhou dobu zprofanovaný svými absurdními rozhodnutími a vzteklým vzdorem k rozhodnutím soudu, když sám není schopen analyzovat druh a rozsah osobní újmy, kterou tak bezzubě brání. Na jedné straně jsme špiclováni ze všech stran – bezpečnostními kamerami, odposlechy, povinným vyplňováním desítek byrokratických formulářů, přiznání, monitorováním pohybu operátory, a mnoha dalšími opatřeními. Na druhé straně v tomto porovnání vyznívají argumenty Úřadu proti video archivu z jednání zastupitelstva doslova trapně. Druhým zásadním aspektem problému je střet Úřadu se zákonným právem občana na informaci o věcech veřejných. Toto obecné právo na informace je jistě nadřazené obavě Úřadu, že se veřejnost ze záznamu dozví, kdo a za kolik koupil obecní majetek, nebo, že na veřejném jednání zastupitelstva vystoupivší občan bude zachycen na videozáznamu.
Zlovůli Úřadů je třeba se bránit, je-li jejich činnost za hranicí občanské snesitelnosti, jak tomu v tomto případě jistě je. Jinak už vidím naše opoziční aktivisty, jak si do rukávu připravují další trumfy v tom, že oni sami Úřadu napíší, že nesouhlasí, aby sami byli na videozáznamech.
30.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení