Lidé často důvěřují schematickým postavám z televizních obrazovek víc než reálným lidem z masa a kostí, kteří mají příliš rušivých dimenzí. Televizní postava je většinou prostě záporná, nebo kladná, a proto k ní lidé často přilnou.

Není výjimkou, že členové domácnosti při sledování seriálu rozjíždějí paralelní dialogy: „Hele ho, ten je jak ty, taky jí ignoruje…“

„No, jenže já mám na rozdíl vod něj důvod!“

Když se někdy zajetá filmová postava objeví v roli jiné, nastane v hlavách diváků chaos.

Eva Turnová
je hudebnice a spisovatelka

Kdekdo se ošíval, když se seriózní role komisaře Maigreta zhostil Rowan Atkinson, který měl do té doby punc mouly Mr. Beana, jenž všechno protrhne, upatlá, rozšlápne, a do toho se s něžně atavistickým výrazem šťourá v nose.

V roce 2019 se zdálo, že na Ukrajině tento teletrend dotáhli do extrému, kdy se herec v roli maloměstského učitele, který se nečekaně stane prezidentem, prezidentem nakonec doopravdy stal. V seriálu „Služebník lidu“ rozkrývá všudypřítomnou korupci, což se stalo i reálným tématem Volodymyra Zelenského v jeho funkci skutečného prezidenta.

Široká veřejnost tehdy napjatě očekávala další vývoj situace: Budou se dál diváci uculovat nad komediantským uměním svého hrdiny ze se- riálu? A nebo ho budou vnímat jako politika, jasného konkurenta Putina, který ukrajinskému prezidentovi ke kandidatuře nikdy neblahopřál?

Volodymyr Zelenskyj hned po svém zvolení vzkázal postsovětským zemím, že „vsjo vozmóžno“.

Hořící logistické centrum v Kyjevě - Hořící logistické centrum v ukrajinské metropoli Kyjevě, 3. března 2022.
Rusové stříleli na jadernou elektrárnu v Záporoží. Zasáhli blok, v areálu hořelo

Zdroj: Deník

V souvislosti s nedávným napadením Ukrajiny ruskými jednotkami se prezident Zelenskyj jednoznačně projevil jako opravdový služebník ukrajinského lidu. Z bývalého performera se stal zodpovědný státník, který odmítl nabídku Spojených států na evakuaci z nepřítelem devastované kyjevské metropole. Putin se naopak projevil jako šílený komediant typu hororového šaška Jokera, který vraždí všude kolem sebe.

Doufejme, že jakkoli skepticky dnes vypadá situace pro Ukrajince, snad se vyplní Zelenského věta „vsjo vozmóžno“ a jeho země neskončí v rukou šílence.

Ať žije Ukrajina!

 Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.