Poslanci začínají ve druhém čtení projednávat konsolidační balíček. Znamená to, že koaliční poslanci načtou jeden sumární pozměňovací návrh, na němž se pětikoalice shodla.

Premiér Petr Fiala k tomu v debatě Deníku uvedl: „I ve vašem pořadu jsem říkal, že jsme připraveni vyslechnout rozumné argumenty a opravit věci, kde jsme třeba udělali chybu nebo kde nás odborní oponenti přesvědčí, že dopady by byly jiné, než jsme si představovali. Nejdůležitější je, že nedošlo k žádné podstatné změně a celkové částky zůstanou zachovány.“

Vše je tedy zalité sluncem a 150 miliard ušetřeno? Zdaleka ne.

Opoziční podněty sice pravděpodobně neprojdou (byť nejvyšší sazba DPH u minerálních i kojeneckých vod a dámských hygienických potřeb je vládní nehoráznost), ale Fialův tým si zavýsknout nemůže. Jak říká ministr školství Mikuláš Bek (STAN), čeká ho ještě rozpočtově horké září.

Jak moc bude pálit, dokládá Bekův požadavek na 25 dodatečných miliard pro jeho resort na příští rok. Původně měl podle návrhu ministerstva financí přijít o necelých třicet, aktuálně mu schází jedenáct, ale on chce peníze navíc. Bouří se totiž učitelé a jejich odbory, ale znepokojení projevily i expertní organizace. Kantorské platy zdaleka nedosáhnou slibovaných 130 procent průměru a školství se stává z vládní priority otloukánkem.

A snad ještě hůř je na tom Bartošovo ministerstvo pro místní rozvoj, jež má přijít o desítky miliard. Jak se za takové situace má nastartovat rozvoj nájemního a dostupného bydlení, zřejmě netuší ani kapitán pirátské lodi.

Naopak výrazně si polepší armáda, která bude nakupovat, modernizovat, přezbrojovat. Zatím za politiky odvádí v tomto směru práci především náčelník generálního štábu Karel Řehka, který vysvětluje, proč nejde o vyhozené peníze, ale o nutnou podmínku zachování suverenity země. Správně ovšem dodává, že pokud to tak nebude cítit většina společnosti, nadělá se víc škody než užitku.

Poslankyně ANO Jana Berkovcová kuje železo, dokud je žhavé, a míní: „Když je dost miliard na armádu, není důvod, aby se nenašly i na školství.“ A na to se premiérovi i ministrovi financí bude těžko hledat argument.