Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak letos spravedlivě rozdělit karlovarskou miliardu?

Karlovy Vary - Rozpočet pro letošní rok bude na zastupitelstvu 25. ledna obhajovat nové vedení města. A bude čelit kritice

17.1.2011 21
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Przcezcek

Koalice K20 snižuje obří investice

Více peněz do oprav škol a do komunikací v okrajových čtvrtích města a částečný útlum obřích investic. To jsou priority rozpočtu Karlových Varů na letošní rok, který zastupitelstvo bude projednávat už 25. ledna.

Koalice K20 (KOA, TOP09, ALTERNATIVA, sdružení O co jim jde?!), která se po komunálních volbách ujala vedení města, počítá pro letošek s výdaji ve výši 1, 406 miliardy, z toho 915 milionů na běžné výdaje a 490 milionů na investice. Příjmy města by měly činit 1, 066 miliardy.

„Investice zůstaly na úrovni let minulých. Realizujeme to, co nasmlouvalo minulé vedení města,“ zdůraznil primátor Petr Kulhánek (KOA) a odmítl tak výtky opozice ČSSD a ODS, že vedení města nepřichází s ničím novým a utlumuje investice.

Primátor je naopak spokojen i s výší schodku rozpočtu.
„Předsevzali jsme si snížení schodku pod úroveň dvou set milionů, což se nám podařilo,“ vysvětlil.

Na rozdíl od let minulých ustupuje současné vedení města od velkých investičních akcí. Kvůli finanční náročnosti tak letos město nepočítá s finálním dokončením opravy Lidového domu, v němž měla za dvacet milionů vzniknout ještě malá divadelní scéna, a odložena je také oprava ulice Závodu míru. „To je především kvůli nevyřešeným majetkoprávním problémům,“ vysvětlil náměstek Jiří Kotek (ALTERNATIVA). Například výstavba bazénu u KV Areny je do rozpočtu ale zahrnuta.

Do oprav a zateplení základních a mateřských škol půjde šedesát milionů a s dvojnásobkem částky oproti loňskému roku, tedy s dvaceti miliony, město počítá na opravy chodníků a komunikací v okrajových karlovarských čtvrtích.

ČSSD: Jeden muž vládne milionům


Zastupitel Tomáš Hybner návrh rozpočtu tvrdě kritizuje. Nové vedení prý vůbec nepočítá s rozvojem města

Karlovy Vary už mají zpracovaný návrh rozpočtu, podle něhož by mělo město letos hospodařit. Jaké má k němu ČSSD největší výhrady?
Především je třeba podotknout, že v rozpočtu města je možné šetřit až 100 milionů korun, které v něm ale současná koalice ukryla, a můžeme jen spekulovat, na co je asi hodlá využít. Dále je naprosto alarmující, že tři čtvrtě miliardy korun (!) je na odborech, které má pod svým vedením náměstek Jiří Kotek. To je něco zcela nového a velmi nebezpečného, protože dříve byly jednotlivé položky pod více náměstky a fungovala tak mnohem větší přirozená kontrola. Zde najednou jeden člen vedení města sám vládne 750 milionům.
Dále je pro mne nepochopitelné, že zatímco na všech odborech se výrazně šetří a dodržují se předem předepsané limity, odbor majetku navyšuje svůj rozpočet o desítky milionů. Proč tomu tak je? Na to nebyl schopen členům finančního výboru ani náměstek Kotek odpovědět.
Možná si nové vedení vytváří finanční polštář a na konci roku nám představí zázračně vyrovnaný rozpočet…

Jaké jsou největší změny oproti loňskému rozpočtu?
Zcela zde chybí jakákoliv koncepce, což ani nové vedení města nezastírá. V minulých letech byly jasně dány priority, do čeho chceme investovat, jaké jsme připravili projekty, a určovali jsme, v jakém pořadí jednotlivé investiční akce proběhnou. Nynější koalice nemá dodnes zpracované a zveřejněné ani své programové prohlášení, natož jasně pojmenované plány a projekty. Nové vedení Karlových Varů v rozpočtu na rok 2011 dále vůbec nepočítá s rozvojem města, nejsou zde nastaveny žádné krátkodobé, střednědobé ani dlouhodobé priority rozvoje.
Z rozpočtu jsou vyškrtnuty finanční prostředky na projektovou přípravu odboru investic, dopravy, rozvoje a urbanistiky. Nové vedení pouze slepě kopíruje rozvoj města zahájený bývalou koalicí.

Do opravy komunikací dává město dvojnásobek, tedy dvacet milionů. Je to podle vás hodně, nebo málo?
Jestli toto tvrdí nové vedení a jeho náměstek přes investice pan Kotek, tak je to jen důkaz toho, že se ve vlastním rozpočtu skutečně nevyzná, což předvedl nejen na finančním výboru. Jen pro upřesnění bych uvedl, že vloni jsme opravili nebo na opravu nechali připravit například ulice K Zahradám v Sedleci, Studentskou v Doubí, Gagarinovu v Drahovicích, kruhový objezd na Železniční a samozřejmě probíhala zásadní proměna Staré louky v centru města.
Prostředky vynaložené na tyto ulice dosahovaly téměř 100 milionů korun. K tomu ještě šlo téměř 10 milionů na opravy a udržování dalších silnic.

Některé investice vedení města odložilo, například rekonstrukci ulice Závodu míru nebo třetí etapu opravy Lidového domu. Jaký na to máte názor?
Velmi mě mrzí, že se budeme muset v roce 2011 rozloučit (a možná navždy) s plánovanou rekonstrukcí ulice Závodu míru, dále smířit se zastavením přípravy výstavby 250 družstevních bytů v Krokově ulici v Drahovicích nebo pokračováním rekonstrukce malé scény Lidového domu či připojením k wifi internetu - zdarma. Kam místo toho mají prostředky směřovat, se budou muset lidé ptát přímo vedení radnice.
Snad až za úsměvné lze považovat, že současné vládní strany ve volbách slibovaly rekonstrukci letního kina, již mohutně propagoval později zvolený Ladislav Gerendáš, který se ovšem hned po volbách svého zastupitelského mandátu vzdal.
Při přípravě rozpočtu však žádné prostředky pro letní kino radnice neplánovala a až na návrh opoziční ČSSD se vyčlenilo alespoň 1,5 milionu pro tento areál.

Posílen je rozpočet KSO i divadla. Souhlasíte s tím?
Karlovarské divadlo, podobně jako kino Čas, v minulých letech fungovalo k obrovské spokojenosti návštěvníků. Přesto tento fungující model nové vedení okamžitě rozbilo a pouští se do experimentování a na kino Čas připravuje jakési podezřelé výběrové řízení.
Jakým způsobem naloží nová vládní koalice s divadlem, se teprve ukáže, ale finanční podporu si jistě zaslouží. Nepochopitelné pro nás, jako ČSSD, je výrazné navýšení dotace pro symfonický orchestr, který nás všechny bude nově stát 25 milionů korun ročně!
Určitě je nutné činnost Karlovarského symfonického orchestru podporovat a k našemu městu neodmyslitelně patří. Položme si ale otázku, jak často občané našeho města koncerty KSO navštěvují… Na druhou stranu ostatním organizacím, od sportovních přes sociální služby, se budou muset tyto peníze ubrat.

ODS: Rozvoj Karlových Varů se zastaví

Občanští demokraté považují velký nárůst běžných výdajů v době úspor za zbytečně projedené peníze

Karlovy Vary už mají zpracovaný návrh rozpočtu, podle něhož by mělo město letos hospodařit. Jaké má k němu ODS největší výhrady?
Problémů v návrhu rozpočtu, který je nám vládnoucí K20 předkládán, vidíme tolik, že není jednoduché vybrat položku, která nám vadí nejvíce. Namátkou se jedná třeba o zrušení investic především do čtvrti Stará Role, Drahovice, ale také do ostatních městských čtvrtí, naopak proti tomu stojí přidání „protistávkovného“ do KSO ve výši 5,2 milionu korun.

Jaké jsou podle ODS největší změny oproti loňskému rozpočtu?
ODS se snažila o maximální využití zdrojů a získané prostředky byly využity pro potřebné investice. Namátkou to byla rekonstrukce Staré louky, Rolava, Meandr Ohře apod. Rozvoj města se díky snížení objemu investic o více než 200 milionů Kč zastaví, oproti tomu velký nárůst běžných výdajů považujeme za zbytečně projedené peníze a v době úspor tomuto kroku nerozumíme.

Do opravy komunikací dává město dvojnásobek, tedy dvacet milionů. Je to podle vás hodně, nebo málo?
Tato položka rozpočtu vypadá zajímavě, uvidíme, jaká bude realita. Obáváme se, že se nyní bude pouze záplatovat, bez potřebných oprav chodníků, komunikací, sítí a podobně.

Některé investice vedení města odložilo, například rekonstrukci ulice Závodu míru nebo třetí etapu opravy Lidového domu. Jaký na to má ODS názor?
ODS se snažila dostat do Staré Role značné finanční prostředky a to se nám v konci volebního období podařilo. Začalo se s rekonstrukcí Lidového domu, ve které je potřeba pokračovat, zajistily se dotační peníze pro revitalizaci sídliště včetně hřišť a parkových úprav, vybudování většího počtu parkovacích míst apod., připravily se veškeré podklady pro rekonstrukci ulice Závodu míru… Nyní se to celé zastavilo, což je chyba.

Posílen je rozpočet KSO i divadla. Souhlasíte s tím?
O KSO jsme se již zmínili. K20 slibovala vyřešení problému KSO již před volbami, tento problém byl nyní vyřešen tak, že byl rozpočet KSO navýšen o 5,2 milionu, odvolán nepohodlný ředitel, a je klid. Toto řešení je zcela nekoncepční a drahé. Námi navrhované systémové změny měly hudební těleso více motivovat na straně příjmů. Proč může existovat například Plzeňská filharmonie, o.p.s., s roční dotací 12 milionů z městského rozpočtu a 6 milionů z rozpočtu Plzeňského kraje a KSO musí mít 25 milionů z rozpočtu našeho města? To nám opravdu není jasné. V době úspor je jasným rozpočtovým vítězem Karlovarský symfonický orchestr.
Divadlu se navýšil rozpočet pouze proto, aby si někteří umělci z vládnoucí K20 mohli splnit sen a hrát divadlo.

Uvedené stanovisko zpracovala pracovní skupina složená z členů vedení MS ODS Karlovy Vary a zástupců zastupitelského klubu ODS. K rozpočtu vydá ODS samostatnou tiskovou zprávu.

KSČM: bez kritiky

Josef Murčo: Zásadní připomínky k rozpočtu nemáme

Karlovy Vary už mají zpracovaný návrh rozpočtu, podle něhož by mělo město letos hospodařit. Jaké máte k němu výhrady?
Návrh rozpočtu byl projednán ve finančním výboru a následně schválen, se změnami, radou města. V rozpočtu byly zajištěny naše priority, kterými jsou dopravní obslužnost, příspěvek lázeňským lesům a zabezpečení údržby a oprav školských zařízení. Je pravda, že s ohledem na nutnost úsporných opatření nejsou ve výši srovnatelné s minulými lety zabezpečeny investiční akce. Některé částky jsou na diskusi, ale zásadní připomínky k rozpočtu nyní nemáme.

Jaké jsou, podle vás, největší změny oproti loňskému rozpočtu?
Výrazně jsou posíleny opravy školských zařízení, což považujeme za potřebnou investici. Podporujeme i posílení rozpočtu KSO, který, vzhledem ke svojí tradici, neodmyslitelně k našemu městu patří. Snahu o jeho degradaci na lázeňský kolonádní orchestr jsme v minulosti kritizovali. Rovněž zpracování studie většího zapojení místních divadelních společností do kulturního života a především programů v městském divadle je krok správným směrem. Finanční prostředky na tuto aktivitu považujeme za dobře vynaložené.

Do opravy komunikací dává město dvojnásobek. Je to podle vás hodně, nebo málo?
O jednotlivých částkách např. na opravy komunikací lze vždy diskutovat. V průběhu roku se přijímají rozpočtová opatření a často se finanční prostředky z oprav komunikací využívaly na dofinancování jiných akcí. Proto v navržené částce nevidíme problém. Komunikace ve městě jsou v řadě míst v kritickém stavu. Opravy komunikací a chodníků dlouhodobě požadují všechny okrajové části města.

Některé investice vedení města odložilo. Co na to říkáte?
Odložení některých investic je často z důvodu jejich nepřipravenosti či vleklých majetkových řízení. Tuto situaci musí v prvé řadě vyhodnotit příslušný odbor a následně orgány samosprávy.

Posílen je rozpočet KSO i divadla. Proti tomu ostře vystoupila opozice. Myslíte si, že magistrát sport zanedbává na rozdíl od kultury?
Rozdělení finančních prostředků pro sport a kulturu nejlépe posoudí příslušné odborné komise a především jejich názor na nutnost dotací do jednotlivých oblastí. V průběhu roku se průběžně povede diskuse o nutnosti zabezpečení řady akcí jak v oblasti sportu, tak v oblasti kultury. Uvidíme, jaké budou možnosti města. Byla by určitě škoda, kdyby omezily svoji činnost sportovní oddíly zajišťující široké vyžití dětí a mládeže, stejně tak jako kulturní spolky přispívající k vyšší úrovni kultury v Karlových Varech.

Náměstek Jiří Kotek: Finanční nouzi města jsme zdědili

Vyčerpaná hotovost a vysoké zadlužení, to je zátěž, s níž se podle magistrátu bude město potýkat dalších dvanáct let

K návrhu rozpočtu se na zastupitelstvu očekává ostrý střet mezi koalicí K20 a opozicí. My jsme se proto Jiřího Kotka, prvního náměstka primátora (Alternativa), zeptali:

Karlovy Vary už mají zpracovaný návrh rozpočtu, podle něhož by mělo město letos hospodařit. Očekáváte, že jej opozice podpoří, nebo bude protestovat?
Kdyby v rozpočtu bylo cokoliv, opozice ODS, ČSSD a KSČM bude svorně protestovat i hlasovat proti němu. Samozřejmě, kdyby jim šlo reálně o rozpočet, o příjmové finanční možnosti a občany města, pak by polemizovali věcně a vyvažovali své návrhy. Možná si to takto připraví a na zastupitelstvu budou mít reálné návrhy příjmů i výdajů v rovnováze.

Jaké jsou největší změny oproti loňskému rozpočtu?
Na rozpočet dolehla nejen obecná bída, ale zejména nezodpovědné hospodaření našich předchůdců. V úsporách nejvíce zaujme snížení výdajů na platy zastupitelů i úředníků a znásobení prostředků určených na zhodnocení budov základní a mateřské školy. Naopak se zdvojnásobila intervence finančních prostředků na údržbu komunikací, dále na udržení KSO a iniciace divadelní tvorby.

Do opravy komunikací dává město dvojnásobek, tedy dvacet milionů. Je to podle vás hodně, nebo málo?
Je to bohužel momentálně možné maximum, ale přesto je to málo. Do budoucna proto budeme hledat cesty, jak do oprav vložit více. Ale souběžně se budeme soustředit na uhlídání vynaložených peněz a kvality práce, aby opravy byly efektivní a za rok se neopravovalo na stejných místech.

Některé investice vedení města odložilo, například rekonstrukci ulice Závodu míru nebo třetí etapu opravy Lidového domu. Bylo to skutečně nutné?
Projekt rekonstrukce ulice Závodu míru je podobně problematický jako rekonstrukce Sokolovské ulice, a protože hovoříme o investici 100 mil. Kč, musíme projekt revidovat. Také v něm není zaneseno řešení pro cyklistickou dopravu a navíc nejsou dořešeny majetkoprávní vztahy dotčených vlastníků. Proto rekonstrukce byla odložena, ale opravě této páteřní komunikace se věnujeme. Již jsme o tom jednali společně s KSÚS, tak aby k ní letos došlo. U Lidového domu byly pouze přestrukturovány priority v postupu oprav. Kulturní část bude zprovozněna tak, aby bylo možno užívat sál a jeho zázemí. Následně bude opraveno komerční zázemí, aby byly odlehčeny budoucí provozní náklady.

Posílen je rozpočet KSO i divadla. Proti tomu ostře vystoupila právě opozice, která tvrdí, že nové vedení magistrátu sport zanedbává. Je to pravda?
Nikoliv, je to pouze populistická bouře pro hokejový fanklub, se kterým dnešní opozice rozehrála mediální ofenzívu na téma „likvidace hokeje“. Od toho se celé vedení města i naší koalice distancuje. Rozpočet divadla je stejný. Jeho relativní posílení na projekt vlastní karlovarské divadelní tvorby je ve výši jeden milion korun. Příspěvek pro KSO je pouze vrácen na úroveň roku 2009, aby se personálně stabilizoval kolektiv hráčů a zamezilo se jeho rozpadu. Celková částka určená na podporu sportů (včetně KV Areny, mistrovství světa a Evropy) dosahuje 95 procent předchozího roku. Samozřejmě že úsporná opatření dolehla i do této oblasti, přesto byla posílena ve prospěch grantů, které se budou rozdělovat do všech karlovarských sportovních odvětví, podle doporučení Komise sportovní a tělovýchovy.

Co vás samotného tíží na rozpočtu?
Tristní finanční situace města. S vysátým a zadluženým rozpočtem nejsme schopni zajistit ani nejnutnější opravy městského majetku. Na kapitálových výdajích, tedy na investicích, se nejvíce projevuje finanční nouze zděděná po předchůdcích. Vyčerpaná hotovost a vysoké zadlužení, vedle toho svázanost se starými nevýhodnými smlouvami uzavřenými na aktuálně zcela zbytečné a neefektivní stavby, to je zátěž, se kterou se budeme potýkat dalších 12 let. O zcela neefektivní provozní nákladnosti takových investic ani nemluvě, to budou desítky milionů každý rok!

17.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 21
SDÍLEJ:
Snímky z míst hromadných dopravních nehod.
4

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

FOTO: Mladí, začínající rybáři závodili v lovu na udici už tradičně Na Kocandě

Karlovarsko - Přípravy a těšení na dětské rybářské závody se pokaždé nesou ve velkém napětí a očekávání. Nebylo tomu jinak ani Na Kocandě, kde proběhly další rybářské závody mladých, začínajících rybářů.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení