VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarský primátor Petr Kulhánek a jeho reakce na výtky ze strany ODS

Karlovy Vary - Komunikace neznamená jen mluvit, znamená také poslouchat

20.9.2011 12
SDÍLEJ:

Petr Kulhánek, primátor města Karlovy VaryFoto: DENÍK/Jakub Kopřiva

V médiích byla prezentována řada výtek ze strany zastupitelského klubu ODS, formulovaných jeho předsedou Vlastimilem Balcarem. Dovoluji si použít původní vyjádření a vložit do něj vlastní argumentaci.

Zastupitelský klub ODS opustil demonstrativně jednání zastupitelstva města

Je na čase upozornit veřejnost na nešvary vládnoucí K20 vedené ing.Kulhánkem. Výsledek jeho vládnutí je dosud tento:

-neopravené rozbité komunikace, špinavé parky
Dědictví. Příčinou tohoto stavu, který intenzivně řešíme, je předchozí zadlužení města a dřívějším vedením zasmluvněná nutnost provést nákladné investice. Jejich neprovedení by znamenalo ještě větší zadlužení – především vrácení dotací EU. Na nezbytnou infrastrukturu tak zbývají omezené prostředky, protože většina byla v předchozím obodobí vyčleněna na realizaci těchto velkých projektů.

- zastavené stavební projekty,
Většinu stavebních projektů jsme naopak nuceni za krvavých podmínek a masivních úspor dokončit, pouze některé projekty jsou zastavené, protože buď nebyly dostatečně připraveny, například majetkoprávně vypořádány (Závodu míru), nebo byly naplánovány zcela bez alokace odpovídajících prostředků.

-žaloby na cokoli a kohokoli,
Domníváme se, že některé operace, které město dříve provedlo, byly procesně chybné – to chceme napravit, a je reálné, že díky tomu může město získat finanční kompenzaci. Jednáme s péčí řádného hospodáře, nepodáváme žaloby pro nějaké zvrhlé potěšení, ale proto, že chceme narovnat fungování města a chránit jeho majetek.

-neúčelné utrácení prostředků pro své příznivce,
To, že se nechceme smířit se zánikem karlovarské divadelní tvorby a zadušením Karlovarského symfonického orchestru, je důsledkem tisíců podpisů na peticích za zachování obou. Dohromady jejich zachování podpořilo přes 15 tisíc podpisů, to vše ve městě, které má včetně dětí a nemluvňat padesát tisíc obyvatel. Nejednáme pro nějaké své příznivce, ale zcela zřejmě pro velkou skupinu občanů města, kteří si myslí, že by si Karlovy Vary by mohly zachovat důstojnou kulturní scénu. Alespoň takovou, kterou mimochodem mají mnohem menší a méně významná města v České republice, která se přitom nemohou pyšnit tím, že jsou po staletí známé po celém světě.

-povýšení vlastního prospěchu nad rozvoj města,
Rád bych argumentoval, ale nevím proti čemu. Kdyby tak pisatel mohl naznačit, jakého osobního prospěchu se kdo z představitelů města dobírá na úkor rozvoje města, byla by diskuse věcnější. Zdá se, že nejde o to ukázat na konkrétní případ, ale dokola omílat „jste špatní, jste špatní, jste špatní“.

-demoralizace a rozkol úřednického aparátu na magistrátu,
Restrukturalizační či úsporná opatření musí v dnešní době provádět každá organizace, předchozí vedení v nich mimochodem bylo ještě daleko razantnější než současné, ale rozhodně nechceme demoralizovat ani budit paniku. Většina úředníků pracuje dobře, a většinu také budeme vždy potřebovat.

-nedodržování základních právních a rozpočtových pravidel a.j.
Právní a rozpočtová pravidla dodržujeme, pravidla pro veřejné zakázky a nakládání s majetkem jsme dokonce zpřísnili, zakázky a záměry zveřejňujeme na webu města na jednom místě přehledně ve všech fázích zakázky nebo záměru. Rozhodně si dovolím tvrdit, že současné vedení města dělá méně naprosto zásadních pochybení při zadávání zakázek a nakládání s majetkem, než činilo vedení předchozí. Jeho zástupci nás nyní kritizují za to, že se jejich pochybení, vedoucí často až k neplatnosti právních vztahů, snažíme napravovat.

Na tyto a ostatní neustále upozorňujeme,žádáme vysvětlení, ale je nám odezvou pouze mlčení, arogance moci a impotence argumentačně vysvětlit naše připomínky. Jednání zastupitelstva je toho příkladem. Nekonečné diskuze a průtahy jsou důsledkem naprosté nekomunikace s opozičními kluby. Jsme připraveni projednávat dopředu body k jednání a vyvarovat se tak trapnému průběhu zastupitelstva. Tímto krokem dáváme jasný signál ing.Kulhánkovi a očekáváme posun v komunikaci. Nechceme být pouze loutkami v rukou vládnoucí koalice,které mimoděk kryjí její plýtvání lidskými i finančními zdroji.
Trapný průběh zastupitelstva způsobují sami kritici, když teatrálním omíláním výtek stráví celé dopoledne u bodů 1. až 6. a posléze odejdou, nechávajíce na holičkách třeba extraligový hokej ve městě. Tomu jsme již dříve přislíbili věnovat 2 milióny korun z výnosů za pronájem akcií Karlovarské teplárenské, opoziční zastupitelské kluby dobře věděly, že takové rozhodnutí bude potřebovat i jejich hlasy, a přesto se sebraly a z jednání odešly. To jen pro případ, že by někdo chtěl opět současné vedení města nařknout z toho, že chce zabít karlovarský hokej.

Jinak samozřejmě na jejich odchod mohlo doplatit mnoho občanů, kteří čekali na rozhodnutí zastupitelstva ve své věci, a nedočkali se jej.

Jestli se má uskutečnit nějaký posun v komunikaci, jsou na to vždy potřeba dvě strany. Ta naše je připravená. Ale komunikace neznamená jen mluvit, znamená také poslouchat – možná naše komunikace končí ve zdi místo v uších příjemce.

Opozice rozhodně není loutkami v našich rukou, a občané města jsou dnes daleko méně loutkami, než byli v letech 2006-2010.

Petr Kulhánek
primátor města Karlovy Vary

20.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení