„Vážené dámy, vážení pánové, zastupitelé našeho města Karlovy Vary, v posledních dnech sledujeme s obavami dění kolem Karlovarského symfonického orchestru a snahy přetransformovat jej na obecně prospěšnou společnost s cílem ušetřit finanční prostředky.

„Slovem kultura se označuje v širším smyslu všechno, čím člověk zušlechťuje a rozvíjí své mnohostranné duševní i tělesné vlohy… .“ (z koncilního dokumentu Gaudium et spes, 1965)

Nechceme popřít skutečnost, že na rozmach sportu a tělesné kultury vynaložilo město Karlovy Vary nemalé finanční prostředky. Je však třeba říci nahlas, že nyní uzrál čas, aby stejná pozornost a odpovídající lidská i politická energie, včetně finančního obnosu, byly věnovány i na rozvoj umělecké, duševní a duchovní oblasti kulturního života v našem městě. Náš hlas chce být opravdu celostně kulturním. Již proto, že si uvědomujeme, že řada sportovců různých sportovních odvětví si v našem městě není jista tím, že jejich úsilí a úspěchy jsou vnímány a politickou reprezentací oceňovány odpovídajícím způsobem. Je známou skutečností, že „…lidská osoba nemůže dospět k pravému a plnému lidství jinak než prostřednictvím kultury…“. (Gaudium et spes)

Má-li proto být naše lázeňské město vpravdě lázeňským a světovým, je ve vlastním zájmu občanů, a proto i jejich politických zástupců, abychom společně neztráceli ze zřetele, že kultura zahrnuje vlastně vše, s čím se člověk nenarodí.

Oblast kultury v životě jednotlivců i společnosti, nevyjímaje společnost obyvatel města Karlovy Vary, nemůže být a nesmí být považována za druhořadou, okrajovou a bezvýznamnou, nýbrž vyžaduje hlubokou a bedlivou péči. Pokud měl úmysl transformovat Karlovarský symfonický orchestr v obecně prospěšnou společnost za cíl vyvolat veřejnou diskusi o úloze kultury a potřebě jejího širokého obsahu a uplatnění v našem městě, pak děkujeme. První kroky se podařily. Chceme věřit, že úmysl přeměnit Karlovarský symfonický orchestr, a to po 175 letech jeho trvání, v malé komerční hudební těleso nebyl a není míněn vážně. A pokud ano, pak jsme upřímně přesvědčeni, že budoucí generace budou posuzovat důsledky takového rozhodnutí jako výraz kulturního úpadku, a proto jako počin ryze nekulturní.

Žádáme Vás, vážené dámy a vážení pánové, své zastupitele, abyste od tohoto případně vážně míněného transformačního úmyslu upustili. Neopakujte chyby svých předchůdců, kteří se svým jednostranným upřednostňováním ekonomických zájmů „zasloužili“ například o to, že přestala existovat stálá karlovarská divadelní scéna. Ponechte rozhodnutí o další existenci Karlovarského symfonického orchestru již na nových zastupitelích, kteří vzejdou z podzimních komunálních voleb.

Případné vyslyšení naší žádosti vnímáme jako projev zralé politické kultury a moudrosti.

V úctě karlovarští věřící občané z farnosti u kostela Nanebevstoupení Páně ve Staré Roli zastoupeni Farní radou a farářem Vladimírem Müllerem