Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý své OStUDy strůjcem

Karlovy Vary - Diskuse nad novým logem města

20.1.2012 2
SDÍLEJ:

Nové logo Karlových VarůFoto: Repro: MMKV

To mi svým způsobem říká syn-puberťák, když mi naznačí, jak moc se za mě stydí, protože nosím klobouk – prý to není normální. Můj bývalý kolega a domníval jsem se, že i přítel, mi v období, kdy mě podrazil a připravil o existenční zakázku, jasně řekl, že mi nerozumí, že jsem nějakej divnej, že nejsem normální. Zkrátka jsem asi nenormální podivín, co nosí z ostudy klobouk, nebo spíš klobouk pro ostudu.

Co bude ale nosit od roku 2012 moje rodné město? Jakou bude mít vizuální identitu? Ponechá si staré logo, nebo mu radní přes odpor veřejnosti nasadí KarlovyVARY° v barvách starého Credit Suisse? A vůbec – neztratí pak svoji identitu, když to můžou být jakékoliVARY°?

Po týdnu, kdy bylo nové logo představeno, utichl mediální zájem a z diskuzí se ti, co za soutěží stojí – vedení města, Infocentrum i porota – dozvěděli, že reakce jsou stejné jako u ostatních soutěží na logotyp města. Prý se daly čekat a logo vybrali odborníci. Co vím, tak do druhého kola vybrali místo pěti jen dvě práce od autorů, kteří studovali u odborné části poroty – ale mohu se mýlit. Tristní je, že soutěž byla vyhlášena jako veřejná a neanonymní, ale já krom sebe a jména autorky vítězného návrhu neznám žádného dalšího účastníka soutěže*, a už vůbec ne jeho návrh na novou vizitku mého rodného města.
To, že ze soutěže byla vyloučena veřejnost, lze snad přijmout s tím, že porota byla asi natolik odborná, že automaticky počítala s veřejným odporem, ale proč odborná veřejnost o soutěži referovala až po jejím skončení, vážně nechápu. Ani jedna ze soutěží na logo města, nebo jen městské části si nedovolila ignorovat odbornou veřejnost, neboť by odborné portály, jako je www.font.cz, nebo www.designportal.cz, určitě na ni reagovaly už v jejím průběhu. Po soutěži lze reakce od řady grafiků a kolegů shrnout do dvou slov – ÚPADEK ŘEMESLA, které použil Pixy, a se kterým musím po seznámení s návrhem na KarlovyVARY° z druhého kola souhlasit.

Tohle si autorka, porota a hlavně současné vedení radnice, kterému pořád ještě fandím, nezaslouží. A to i přes to, že dle mého názoru soutěž zpackali stejně, jako se kdysi hledalo logo pro Městské divadlo v Karlových Varech, kde vítězný návrh nebyl prakticky používán, nebo možná asi nebyl dobře použitelný. Přeju tedy vítěznému návrhu KarlovyVARY° lepší osud.

Jenže – aby to vážně nebyla OStUDa, tak se do aplikace nového vizuálu města musí v krátkém horizontu investovat podstatně více, než jen 150.000 Kč za manuál. Já osobně jsem za základní vizuál chtěl 45.000 Kč a za pořádně rozpracovaný manuál (kde bych vizuálně propojil vše, co by sweet SPAce identitu KV potřebovalo a přijalo) to mělo být 450.000 Kč, dohromady tedy necelý půl milion (což je polovina prohraného odstupného za zbytečný vyhazov schopného odborníka z magistrátu). Asi jsem se přecenil a sám se tím vyhodil z prvého kola soutěže, byť cena byla poslední kritérium v pořadí. Mám už nějaký ten propracovaný a aplikovaný manuál za sebou (třeba tento v menším rozsahu vyšel na 99.000), ale jestli bude mít manuál na KarlovyVARY° úroveň rozpracovaného návrhu z druhého kola, tak to bude vážně OStUDNÁ chyba, neboť skutečně postrádá známky typografického řemesla.

U nového loga našich vodáren a kanalizací lze snad ještě takový přístup odpustit, protože ho nedělal žádný magistr umění a VODAKVA se zabývá vodou a její kvalitou, kterou sebelepší design neovlivní, ale pro světoznámé lázně? Konečně v duchu minimalismu by to mohla být VODA~KVA, nebo vodaKVå, ale pozor na barvy – teplou vodu ohřívá buď sluníčko, ČEZ, RWE, nebo Karlovarská teplárenská a.s., která by potřebovala redesign víc než město, a o logu Dopravního podniku Karlovy Vary raději pomlčím.

Tímto jen potvrzuji, že pádné argumenty pro konání soutěže byly a jsou, ale není pravdou, že se s původním logem nedalo pracovat, nebo že by zásadně omezovalo designérskou práci – zkuste se podívat níže na návrhy, které radnice měla léta, a které v soutěžích, respektive výběrových řízeních na nové KRL a web města byly ignorovány (anebo možná naopak vyprovokovaly zpackanou soutěž). Je fakt, že téměř každý autor raději tvoří podle svého, než by musel respektovat práci kolegy, zvláště když ji považuje za nemoderní, zastaralou, diletantskou, či odfláknutou, ale byla by tragédie, nebo spíš nepovedená komedie, kdyby z takového důvodu měla porota v další soutěži na nové KRL posuzovat jen jeden návrh.

Ostatně, když se porota s vítěznými KarlovyVARY° tolik zhlédla v minimalismu loga OSTRAVA!!!, tak by se měla inspirovat i průběhem ostravské soutěže. „OSTRAVA město v pohybu“ bylo zadání a sešlo se na něj podstatně více návrhů než u KV. Z nich se po dlouhé době žádný nevybral, takže soutěž byla zrušena. Proto ostravský primátor oslovil Studio Najbrt a po čtyřech letech jsou tři vykřičené vykřičníky symbolem OSTRAVY!!!. V písmu možná tvarem připomínají vysoké pece, zvukomalebně asi podtrhují slabiky ve slezské dikci, ale mohou vést též ke stejně nejapným žertům jako třeba při inverzi taková OTRAVA!!!

KarlovyVARY° od Evy Hudečkové jsou tedy dobrým úsporným řešením, neboť kompletní manuál pro krajské město by mohl být 10x dražší. Jenže Studio Najbrt už má něco za sebou, zatímco u autorky mám pocit, že se na KV bude ještě učit, a to se většinou velmi prodraží. Když popustím uzdu fantazii, tak by v duchu návrhu z KV ARÉNY mohla být jen VARÉNA° a maskotem města třeba VARAN. Pár komodských by mohlo 2x do roka požírat nějakého odepsaného vola ve VARÉNĚ° za tučné vstupné, kde přes odpor ochránců zvířat se z toho stane první výdělečná show. Varaní terárium by mohlo být geotermálně vyhřívané přímo ve Vřídelní kolonádě a určitě by to mimo sezonu byla neobvyklá atrakce, která by vyrovnala klesající návštěvnost VARU° (pardon kroužek mi zase uklouz mimo Ů). Ovšem v dnešní době by jakákoliv podobná pitomina sotva zvrátila klesající zájem o lázeňskou péči a služby desítek zařízení vybavených pro wellness, které potřebují obstát v tvrdé konkurenci s destinacemi, které svou VIZItku nezaložili na minimu minimalismu.

Jako outsidera všech grafických soutěží – a zvláště těch provařeně varských – delší dobu uvažuji o změně profese, kde zmíněné řemeslo má ještě nějaké dno, od kterého se dá odrazit, aby mi má práce mohla dělat radost, a především abych s ní snad konečně uživil svou rodinu. U počítačů totiž vysedává stále více diletalentů a navíc s titulem, kdežto já jako absolvent obyčejné Hollarky a společensky vyřazený podivín bych se měl místo rytí do kdejaké soutěže vrátit k rytí do skla, kterému jsem se vyučil v Moseru. Třeba můj syn brzy dospěje … i k názoru, že se za otce v klobouku nemusí stydět a Karlovaráci k tomu, že být jen VARÁKY° je teď jejich OStUDa.

PS: Dlouho jsem se rozmýšlel, zda mi stojí za to vydat tento text, který se může jevit jen jako výlev zhrzeného poraženého, zvláště u všech nadšených, nebo lhostejných k nové vizuální identitě KarlovyVARY°. Tak jako nelze vrátit čas, nejde ani vrátit jednou vyřčené nebo vydané slovo, které nás v názorových rozdílech ještě více rozděluje, když je přeci správné zachovat si vlastní názorovou integritu a vlastně i identitu. Mrzí mne, že se tím zvětší odstup – nejen mezi mnou a všemi, které tento text naštve – ale hlavně kvůli vedení města, neboť jednou vybrané a vydané KarlovyVARY° musí prosazovat a obhajovat přes zbytečný veřejný i odborný odpor. Je fakt, že zde platí staré latinské „Errare humanum est“ (tj. Mýlit se, chybovat je lidské), nebo poslední dobou moderní „Jen hlupák (blbec) nemění své názory“, ale spekulovat o tom, jak by se daly a měly vyložit či uchopit podobné myšlenky, je asi jen přiléváním oleje do ohně. Proto se pokusím nadhodit jinou, která by snad mohla pomoci něco napravit a lépe ukončit tuto OStUDnou metaforu – „Přiznat chybu nebo omyl není ostuda“.

Michal Sadílek

20.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Žáci první třídy Základní školy v Dalovicích s paní učitelkou Blankou Dietlovou.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Jazzfest uvede další koncert v Galerii umění Karlovy Vary

Karlovy Vary - Jazzfest 2017 je v plném proudu a jeho účastníci přivádějí své posluchače na ta nejkrásnější místa po celých Karlových Varech. Ani středeční koncert nebude výjimkou.

Futsal: Veteráni z Fut Fetu porazili mladíky karlovarské Slavie

Karlovarský kraj – Jako první na futsalové krajské scéně odstartoval během uplynulého týdne krajský přebor. Ten letos čítá sedm účastníků, kteří si to v jedenadvaceti kolech rozdají o vítěznou trofej.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení