Po čtyřech letech se na podzim znovu obmění zastupitelstva měst a obcí, což znamená, že zprávy z krvácející Ukrajiny napadené ruskými vojsky doplní třaskavá volební kampaň do komunálních voleb.

V Karlových Varech už svého lídra zveřejnili Piráti, povede je Barbora Hradečná, a tím také koalici na vládním půdorysu PiratSTAN v krajském městě zamítli. Zatím mlčí i hnutí ANO, vítěz uplynulých komunálních voleb, i když primátorka Pfeffer Ferklová už avizovala, že by si roli lídryně ráda zopakovala. Naopak nového lídra musejí najít Karlovaráci, koaliční partner ANO, protože s voličsky veleúspěšným lékařem Josefem Märzem už počítat nemohou. Rébus zřejmě řeší i v ODS. Půjde do voleb v koalici kopírující sněmovní volby? Uvidíme, ale v Karlových Varech má ODS k TOP09 a KDU-ČSL stejně daleko, jak blízko má STAN ke KOA a TOP09. Opustit zastupitelstvo se určitě nebude chtít KSČM, a voličsky už škrtnutá ČSSD? Minimální šance. Na rozdíl od nabušené SPD.

A letošní novinka? Na volební zteč se připravuje Srdce pro Vary, v němž se míhá hnutí O co jim jde, spolek Chraňme Vary a hnutí PRO zdraví a sport. Asi nebude jediné. Rozmělnit síly je komunální volební specialitou.

Ivana Kalinová, redaktorka Karlovarského deníku