Neuvěřitelné až vášnivé představení se odehrálo na karlovarském zastupitelstvu. Kolice K20, která po posledních komunálních volbách vystřídala ve vedení města ODS a ČSSD, dokázala zvolit náměstka Jaroslava Růžičku za odvolaného Jiřího Kotka a do rady jmenovat Viktora Davida (oba ALTERNATIVA).

Právě bez Jiřího Kotka, který do poslední chvíle tajil, zda pro ně zvedne ruku, by ale byla koalice K20 bezmocná. Devatenáct hlasů by ji na jejich zvolení prostě nestačilo.

A aby toho nebylo málo, opozice, tedy ODS, ČSSD a KSČM ucítila svou šanci a zraněnou K20 tvrdými a nekompromisními dotazy takřka inzultovala. A na protest proti nedostatku informací a nezodpovězeným dotazům pak tito zastupitelé opustili jednací sál.

Už jenom zvolení Růžičky a Davida vyvovalo u opozičních zastupitelů ostré výhrady. Ti byli na návrh K20 voleni najednou a aklamací, tedy veřejně. Opozici také vadilo, že aby byl nový náměstek Růžička zvolen, musel sám pro své jmenování zvednout ruku. „Balamutíte veřejnost i sami sebe. To povede k sebedestrukci,“ protestoval například Werner Hauptmann (ODS).

Richard Ullisch (ČSSD) zdůraznil, že vedení města ohýbá zákony a fungování K20 je pro město katastrofou.

Pak do debaty vstoupil odvolaný náměstek Jiří Kotek (ALTERNATIVA), který opoziční výhrady prohlásil za naprosto jalové a současnou koalici K20 označil za neexistující uskupení. „Zbořila ji KOA a TOP09. Není koaliční smlouva, nesou podmínky, za nichž by mohla pracovat. Proto tuto koalici nepodporuji,“ uvedl. Pak ale právě Kotek svým hlasem umožnil zvolení nového náměstka Růžičky a radního Viktora Davida. Hlasovalo pro ně přesně dvacet zastupitelů.

„S koalicí nesouhlasím, ale podpořil jsem své kolegy. Jen tak se tady přestaneme hádat. Současná koalice navíc hledala viníka za své zboření a odpovědnost hodila na mě. Tu radost jsem kolegům z KOA a TOP09 neudělal. Ať teď odkryjí karty,“ vysvětlil Kotek.

Zatímco koalice K20 k výtkám povětšinou mlčela, opozice ODS a ČSSD bouřila dál. „Kdo nám na městě vládne? Předvádíte nám tady živé představení plné demagogie,“ pozvedl hlas Josef Murčo (KSČM). Podle Wernera Hauptmanna (ODS) si toto město nezaslouží tak neschopné vedení bez projektů a vize a je nedůstojné na tomto zastupitelstvu vůbec sedět. Podle Richarda Ulische (ČSSD) nemůže tato neexistující koalice o městě konstruktivně rozhodovat a vyhýbá se svým povinnostem. Podle opozice přivede koalice K20 město k bankrotu. „Pokud nás tady nechcete a obtěžujeme vás, pokud uplatňujete metodu nulové tolerance, pak nám to řekněte. Vždyť nám na nic neodpovídáte a věcná a racionální argumentace chybí,“ kritizoval mlčení K20 Ulisch.

Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) ale vedení města drží dohodu a pracuje. „Není třeba jednat v křeči. Teď budeme domlouvat koaliční smlouvu, která může být schválena během dnů až týdnů. Koalice K20 sice formálně neexistuje od konce června, kdy z ní KOA vystoupila, ale je funkční,“ zdůraznil. K výhradám opozice, že s ní koalice nekomunikuje, podotkl, že každý zastupitel, který měl konkrétní dotaz, odpověď obdržel. „Na bezbřehou manipulaci s fakty ale neodpovídáme,“ zdůraznil.

Opozici ale došla trpělivost a po poledni jednání zastupitelstva demonstrativně opustila.

„Koalice K20 nám znemožňuje práci. Dochází ke klamání občanů a ke krytí politického kupčení K20. ČSSD je suverénní strana, která očekává komunikaci ze strany města se všemi politickými kluby. Je to tady chaotické divadlo po taktovkou primátora. Nechceme utíkat, ale proti tomu musíme veřejně protestovat,“ zdůvodnil odchod Ullisch. Společně s ČSSD ze sálu odešli zastupitelé ODS a KSČM.