Česká hotelová? Zní to tak pěkně česky, že by jeden zaslzel. Přesto sanatorium Trocnov, historický majetek Karlových Varů, skončí v rukou kazašských byznysmenů. A hotel jim prodá samotné město.

Na jedné straně se magistrátu nelze divit, že se snaží o prodej, podle vládnoucí koalice v čele s ANO zbytného majetku, a to za každou cenu. Napnutý rozpočet cupují současné ekonomické problémy, inflace, nárůst cen energií a podobně. Jenomže důvěřuj, ale také prověřuj.

Vila Trocnov v karlovarské ulici Krále Jiřího.
Karlovy Vary chtějí prodat Trocnov Kazachům

Kazaši skutečně nejsou ti, kteří podporují ruskou vojenskou agresi na Ukrajině, ale také obezřetně balancují a přímé kritice Moskvy se vyhýbají. Pokud k tomu přičteme, že kazašská společnost Elisa Trade Company, která vlastní Českou hotelovou, ještě nedávno nejvíce profitovala na nákupu uhlí od dodavatelů v Kazachstánu se sídlem v Číně a následně je prodávala různým odběratelům na území Ruské federace a Běloruska, pak je to na pováženou a vzbuzuje to mnoho otázek.

Je poněkud skličující, že Karlovy Vary, které tak moc a rády proklamují, že chtějí být kosmopolitním městem západního střihu, se vracejí tam, za co město tvrdě zaplatilo. K výprodeji města postsovětským zemím.

Ivana Kalinová, redaktorka Karlovarského deníku