Je před námi zřejmě nejostřejší volební souboj, který neprožívají jen prezidentští kandidáti, ale většina dospělé české populace.

Ta je po oznámení Andreje Babiše, že chce kandidovat na prezidenta, rozdělena na dva tábory. Jádro toho jednoho začalo krystalizovat ale už mnohem dříve, a to když se poprvé stal prezidentem Miloš Zeman. Právě on si může po 10 letech ve funkci blahopřát k tomu, že dobře dokázal našlápnout rozklad české společnosti.

Ilustrační foto
Předvolební emoce válcují nejen sociální sítě. Rozdělují i přátele z Karlovarska

Vyhrocené emoce jsou cítit na každém rohu – v televizi, v práci, na sociálních sítích, v hospodě, u kadeřníka, a dokonce i doma. Obezřetný člověk se už ani raději neptá svého okolí, komu hodí v sobotu svůj hlas, protože se chce zkrátka vyhnout případným neshodám.

Velké finále a lámání chleba přijde až v sobotu. A už dnes je jasné, že verdikt bude hodně ostrý a bude hodně bolet. Poražený kandidát bude muset svou prohru akceptovat, pokud se nechce znemožnit jako Donald Trump. Co ale veřejnost? Musíme doufat, že ať to dopadne jakkoliv, nebudeme svědky útoku na další Kapitol. Společnost rozdělená už zůstane, protože těžko se v této době najde někdo, kdo ji konečně slepí.

Jana Kopecká, šéfredaktorka Karlovarského deníku