Pan Novotný ve svém článku ze dne 28. 8. 2009 uveřejněném v Karlovarském deníku, obhajuje proplácení poplatků ve všech 91 lékárnách v kraji a připomíná na mou adresu, že jsem prý nepochopil souvislosti takového kroku a odvolává se na slib voličům ve volebním programu ČSSD. Já mohu pana hejtmana ubezpečit, že je mi vše nad slunce jasné a populismus ČSSD jsem pochopil. Jen mě překvapuje s jakým klidem se bývalý pedagog vysmívá zákonu a obchází ho ve chvíli, kdy ministr vnitra Pecina (nominovaný za ČSSD) chce krajům proplácení poplatků zakázat protože jsou protizákonné. Je to bohužel jen další nechvalné prvenství. Jako jediný kraj v Čechách máme koaliční spolupráci ČSSD a KSČM a jako jediný kraj v zemi máme hrazení poplatků ve všech lékárnách. K těmto krokům se neodvážil přistoupit ani hejtman ve Středočeském kraji.

Občanům, kteří si nechávají poplatky proplácet se vůbec nedivím a rozumím jim. Většina lidí má pochopitelnou snahu co nejvíce ušetřit z vydělávaných peněz. Přesto považuji rozhodnutí ČSSD a KSČM za nezodpovědné. Občan totiž právem očekává, že žije v kraji, kde jsou opravené silnice samozřejmostí, aby mohl bezpečně cestovat do školy, zaměstnání či k lékaři. Dále právem očekává, že v nemocnicích bude dostatečné a kvalitní vybavení k jeho ošetření, jeho děti či vnuci budou navštěvovat školská zařízení na odpovídající úrovni a ústavy sociální péče budou důstojným zázemím pro ty nejpotřebnější. A nejen tady se peněz nedostává, výčet by mohl být daleko obsáhlejší. Z tohoto pohledu je pro mě placení poplatků občany legitimní a představitelé kraje by měli investovat především tam, kde jim to ukládá zákon a né tam, kde se chtějí jen zalíbit. Navíc se v letošním roce podle údajů zveřejněných ministerstvem financí očekává propad v příjmech krajského rozpočtu ve výši více než 200 mil. Kč. Prostředky ve výši 30. mil. Kč vyčleněné na úhradu poplatků by se ve světle této prognózy daly podle mého využít smysluplnějším způsobem.

Pane hejtmane, s velkým napětím očekávám, jakým dalším prvenstvím proslavíte náš kraj a věřte, že nebudu šetřit slovy chvály, když se o nás přestane hovořit jako o Kocourkově a začne se mluvit o všeobecně respektovaném a uznávaném kraji.

Josef Pavel
bývalý hejtman Karlovarského kraje